Türklerin en fazla konut aldığı 29. şehir Barcelona!
Kasım ayında nereye gidilir? Yurtiçi ve yurtdışı seçenekleri hangileri? Kasım ayında hangi şehirleri gezmek gerekli? Hangisi daha uygun olur?

İspanya Ulusal İstatistik Enstitüsü verilerine göre Barcelona’da 2017’nin ilk iki ayında 8 bin 880 konut satıldı. Bu konutların 1065’ini Türkler aldı. Bir başka ifadeyle Barcelona Türklerin aldığı konutlar bakımından Türkiye’nin 52 ilini geride bıraktı.

Barcelona “Yabancıya konut nasıl satılır dersi veriyor”

İspanya’da çok fazla konut satılmıyor. Tüm Barcelona’da tek başına Esenyurt’taki kadar konut satılmıyor. 1.7 milyonluk bu kentte 3 ayda satılan konut sayısı yalnızca 8 bin 880. Peki bu konutların ne kadarını İspanyollar almıştır sizce? Yüzde 29. Her 3 konuttan biri bile değil. Buna karşılık yüzde 25’ini İngilizler, yüzde 12’sini Türkler, yüzde 7’sini Fransızlar gerisi de Araplar aldı. Bu veride okunması gereken 2 önemli done var.

Yabancıya konut satışı neden bu kadar önemli

Biz her ne kadar çok misafirperver olduğumuzu söylesek de yabancıları çok da sevmiyoruz. Onların ülkemize gelip bizim faydalanamadığımız veya faydalanmakta zorlanacağımız zengin ve şaşalı bir hayat sürmeleri hoşumuza gitmiyor. Özellikle Arap turistlere karşı böyle bir tavır olduğu muhakkak. Bir sitede yabancıların sayısının fazlalaşması orada yaşayanları rahatsız ediyor. Bir taraftan yabancıları çok hoş karşılamazken diğer yandan ülkemizin gelişmesini, kalkınmasını, ekonomimizin büyümesini istiyoruz. Bu ikisi birbirine tezat şeyler. Çünkü zengin turistlerin olmadığı bir ülke zenginleşemez. Zengin yabancılar bazen bir ülkeye sanayiden çok daha fazlasını kazandırabilir. Hele burada mülk sahibi oluyorsa, o turistlere daha fazla önem gösterilmeli.

Yabancıya satış önemli

Burada ben yaklaşık 1 senedir yazıyorum. Yabancıya konut satışı çok önemli! Gerekirse Türklere hiç satma, yabancıya 1 satacağına 10 sat! Çünkü ev alan yabancı diğer hiç bir yatırım aracına para yatıran yabancı gibi düşünmez. Konut alan, buraya gelir, burada kalır, burada yer içer, mobilyasını, elektronik aletlerini buradan alır. Her türlü tüketimini burada yapar. Dövizi harcar gider. Evini de öyle kolay kolay satmaz. Sıcak para yatıran öyle mi? En küçük fırsatı kar bilir, dolar yükselince satıp kaçar, ekonomiyi krize sürekler, 1 TL üretime katkı sunmaz, kuruş harcamaz. Yabancı sermayenin büyük ölçüde ülkeden çıktığı 2016’da, ev alan yabancıların yalnızca yüzde 1’i konutlarını satıp gitmeyi tercih etti. Almanya, ABD, Rusya gibi ülkelerle yaşanan gerilim ve krize rağmen.

Ayrıca yabancı kolay kolay kredi çekmez, bankacılık sistemini yurt dışına borçlandırmaz.

Daha sayılabilecek onlarca artısı var. Türkiye’de konut sektörü dev bir alan. Bu alanın ülkemizdeki alıcısı ise sınırlı. Yurt dışına açılmadığı sürece, sektör küçülecektir. Bu yüzden bana konut sektörünü için 3 çözüm öneriniz nedir deseler 3’üne de “yabancı” derim.

Barcelona konutları yabancılara satıyor

Gelelim Barcelona’ya. Barcelona’da satılan konutların yüzde 71’ini yabancılar alıyor. Bu muazzam bir rakam. İstanbul bu rakama ulaşsa inanın dünyanın en zengin şehri olur. Üstelik metrekare fiyatı İstanbul ortalamasının 4 katı. İstanbul gibi Barcelona’nın 10 katı nüfusa sahip bir şehirden bu performansı beklemek gerçekçi olmayabilir. Ama şuan ki yüzde 2-3 rakamları çok düşük. Bu rakamı kısa vadede 10’a, orta uzun vadede ise 40’lara çekmemiz lazım.

Türklerin Barcelona sevgisi neden?

Bir diğer konu ise Barcelona’da satılan konutların yüzde 12’sini Türklerin alması. Bu rakam Türkiye’deki bazı büyükşehirlerin bile üzerinde. Biz yabancıya nasıl satarız derken Türklerin gidip yurt dışından konut alması adeta bir kabus. Türklerin 3 ayda Barcelona’dan aldığı konut sayısı 1065.

Bunun nedeni ise Türkiye’deki siyasi ortammış.

Siyasi ortamın yumuşatılması ve terör sorununun çözülmesi belki de en çok gayrimenkul sektörüne yansıyacak.

Araplar petrolü dışarı satmasa zengin olabilir miydi?

Türkiye tarihi bir misyona sahip ülke. Buna şüphe yok. Bu misyonu yeniden yeşertmek ancak zengin ekonomi ile olur.

Siyasilerin sık sık vurguladığı gibi “Bizim petrolümüz yok”. Ama gayrimenkul sektörü bizim petrolümüz olabilir. Ancak ne kadar petrolünüz olursa olsun, onu kendi kendinize harcarsanız zenginleşemezsiniz. Tıpkı petrolde olduğu gibi biz de konut sektörüyle büyümek ve zenginleşmek istiyorsak konutları kendi kendimize değil, yabancılara satmak zorundayız.