Türkiye’nin ilk sürücüsüz metrosu, Avrupa birincisi seçildi

Türkiye’nin ilk sürücüsüz metrosu olan Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe Metro Hattı, merkezi Brüksel olan Uluslarası Toplu Taşımacılar Birliği tarafından yapılan araştırma sonucu dünyada üçüncü, avrupada ise birinci seçildi.

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Türkiye'nin ilk sürücüsüz metrosu

Türkiye’nin ilk sürücüsüz metrosu Avrupa birincisi seçildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden alınan bilgilere göre, 1885 yılında kurulan ve 90 farklı ülkede üyesi bulunan toplu taşımacılık sektöründe dünyanın en büyük sivil toplum kuruluşu olarak kabul edilmiş, merkezi Brüksel olan Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği, tek seferde yolcu taşıma kapasitesi 500’den daha fazla olan sürücüsüz metro hatlarının tamamını inceledi.

Uluslarası Toplu Taşımacılar Birliği’nin birçok ülkede ofisleri bulunuyor. İşte onlardan bazıları; Dubai, Moskova, İstanbul, Sao Paulo, Roma, Fildişi Sahili, Bangalore, Hong Kong ve Canberra.

Yaptığı incelemeler sonucunda en iyi sürücüsüz metro hatlarını belirleyen kuruluş, araştırmalarına göre İBB’nin hizmete sunduğu sürücüsüz Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe Metro Hattı, Roma, Paris, Barselona gibi kentleri geride bıraktı.

Dünya üçüncüsü oldu

Kuruluş, dünya genelindeki metro hatlarına ilişkin çalışma sonuçlarını internet adreslerinde yayımladı. Sitelerindeki veriye göre, Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metro Hattı, Avrupa’nın en büyük yolcu taşıma kapasitesine sahip sürücüsüz metro olarak gösterildi.

Dünyada 62 hat sürücüsüz hizmet veriyor

Dünyada sürücüsüz ulaşımı sağlayan 62 adet metro hattı bulunuyor. Tek seferde yolcu kapasitesi 500’den fazla olan ise yalnızca 22 metro hattı var. Milano M5 Hattı, tek seferde 536 kişi taşıyabiliyor. Singapur Circle MRT Hattı’nda ise 2 bin yolcu tek seferde seyahat sağlayabiliyor.

Tek seferde 1620 kişi taşıyor

İstanbul’daki sürücüsüz metro hattı olan Üsküdar-Sancaktepe Hattı Dünyadaki 20 sürücüsüz metro hattını geride bıraktı. Tek seferde 1.620 kişi kapasitesiyle dünya üçüncüsü oldu. Aynı listede bulunan Avrupa’daki metro hatları listesinde ise birinci oldu.

6 vagonlu 21 araç hizmet sağlıyor

Türkiye’nin ilk sürücüsüz metro hattının ardından, 1.200 yolcu kapasitesiyle Roma, 895 kişi kapasiteli Barselona ve 722 yolcu kapasiteli Paris metroları yer aldı. Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metro Hattı, her biri 6 vagonlu olmak üzere 21 adet araç ile hizmet sağlıyor. Her 6 vagonlu bir araçta tek seferde 1.620 yolcu taşınıyor.

Burak ERK / Evden HaberlerBu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*