Şok Uyarı! Marmara’da gerilim arttı kentsel dönüşümler hızlandırılmalı

Türkiye deprem gerçeği ışığı altında kentsel dönüşüm çalışmalarına devam ediyor. Marmara depremine ilişkin şok edici bir uyarı geldi. Tüm detaylar haberimizde…

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Şok Uyarı! Marmara'da gerilim arttı kentsel dönüşümler hızlandırılmalı

Riskli yapılar tehlike altında

Özellikle İstanbul, Yalova ve İzmir gibi birinci deprem bölgesinde olmasına rağmen “riskli yapı” stokunun çok olduğu illerde kentsel dönüşüm çalışmaları büyük önem taşıyor.

Jeoloji Mühendisleri Odası Yalova Temsilcisi Osman Kendir konu ile ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu. Kendir, uyarılarda bulunurken belediyeleri kentsel dönüşüm çalışmalarını hızlandırması konusunda uyardı.

Gelirim artıyor, depremin büyüklüğü en az 7 olacak

Jeoloji Mühendisleri Odası Yalova Temsilcisi Osman Kendir, “Konuyu Yalova özelinde değerlendirdiğimizde bütün oklar bizi gösteriyor. Doğuda Yalova açıkları, batıda ise Saros körfezi gerilmenin iki uçta oluştuğunu ve ortada stres birikiminin olduğunu işaret ediyor. Bu bize Marmara depreminin bugün olmazsa bile yakın zamanda yani 10 ila 30 yıl içinde olacağının ip uçlarını veriyor. 7 ya da üstü bir deprem bekliyoruz. Şehirlerin deprem öncesi dönüşmesi yararınadır ve bir bina bile az hasar alsa bir can bile kurtulsa mühimdir” dedi.

Yalovayı Gemlik gibi taşımalıyız

Osman Kendir açıklamalarına şöyle devam etti, “Gemlik merkezi de fay hattı üstünde ve bu konuda taşınma kararı alındı. Ancak Gemlik fay hattının tam üstünde. Bizde ise mesele zemin-yapı ilişkisi ile çözülebiliyor. Taşınma KHK’sı Yalova’ya pek uygun değil. Çünkü bu tip kararlarda uygulama zorluğu var ve çözümü neredeyse imkansız. Bizim üst ölçekli 1/50 binlik çevre düzeni planlarımız rezerv alan, riskli alan gibi hususları içermiyor” diyerek taşınmanın mümkün olmadığını ve bunun için kentsel dönüşüm çalışmalarının büyük önemi olduğunu vurguladı.

Ahmet Ercan’da uyardı

Deprem uzmanı Profesör Doktor Ahmet Ercan ise beklenen İstanbul depremi ile ilgili DHA’ya açıklamalarda bulundu. “Çanlar 2033’ten sonra çalmaya başlar” diyerek sözlerine başlayan Ercan, “Yapı niteliğine baktığımız zaman depremden yüzde 35 oranında Anadolu yakası etkilenecek. Yüzde 65 yıkımı ise Avrupa yakası yaşayacak” diye konuştu. Ercan, “Beklenen İstanbul depremi bir tane deprem olmayacak. İstanbul depremi en az 3 tane deprem ile olacak.” dedi.

Küçükçekmece de 6.4 Tekirdağda 7 büyüklüğünde deprem bekleniyor

Kuzey Anadolu Fay Hattı hakkında bilgiler veren Profesör Ercan, “Orayı kırmak için 6 milyar gigatonluk güç gerektiriyor. Fay hattı bu gücü biriktirdiği anda burayı kıracak. O zaman ‘İstanbul depremi oldu’ diyeceğiz. Küçükçekmece Sivriada’nın önünde 6,4 ile 6,7 arasında orta büyüklükte deprem olacak. Ancak Tekirdağ Marmara Ereğlisi ile Silivri arasında 7 ile 7.3 büyüklüğünde deprem olacak” dedi.

Begüm Sarıyağ / Evden HaberlerBu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*