Kentsel dönüşümde bina tamamlama sigortası zorunlu oluyor!
Kentsel dönüşüm kira yardımı şartları ve gerekli evraklar

Kentsel dönüşümde yaşanan sorunlar hükümeti harekete geçirdi. Hükümet torba yasaya ekleyeceği bir madde ile kentsel dönüşümde bina tamamlama sigortası zorunlu hale getiriyor. Amaç Fikirtepe ve birkaç kentsel dönüşüm projesinde de yaşanan mağduriyetleri gidermek.

Kentsel dönüşümde bina tamamlama sigortası zorunlu oluyor!

Kentsel dönüşümde bina tamamlama sigortası uygulaması zorunlu oluyor

Yaklaşık 6 yıl önce sigortacılık sektörüne giren ancak maliyeti nedeniyle çok fazla ilgi görmeyen “bina tamamlama sigortası” kısmen zorunlu hale geliyor. Mecliste görüşmeleri süren torba yasaya;

“Uygulamada yapı müteahhidinden kaynaklanan mağduriyetlerin önlenmesi bakımından riskli ve rezerv yapı alanlarında yürütülecek projelerin yapım işini üstlenecek yapı müteahhitlerinin sahip olmaları gereken asgari iş tecrübesi, teknik donanım ve mali durum Bakanlıkça belirlenecek ve yürütülecek projeler için yapım işini üstlenen yapı müteahhidinin yapı ruhsatı almadan önce bina tamamlama sigortası yaptırması ve Bakanlıkça belirlenen diğer teminat ve şartların sağlanmasının zorunlu olacak”

maddesi eklendi. Böylece riskli alan veya rezerv alanlarda yürütülecek kentsel dönüşüm çalışmalarında yapı ruhsatı alınmadan önce “bina tamamlama sigortası” yaptırmak zorunlu olacak.

Uygulamaya neden gidildi?

Uygulamaya kentsel dönüşümde yaşanan sorunlar nedeniyle gidiliyor. Türkiye’de 2010 yılından sonra başlayan birçok kentsel dönüşüm uygulaması tamamlanamamıştı. Bu durum, evi kentsel dönüşüm amacıyla yıkılan ancak aradan seneler geçmesine rağmen yeni evleri verilemeyen çok sayıda mağdur doğurmuştu. Ayrıca birçok bölgede yıkılmış evler kalmış, bazı yerlerde projelere hiç başlanamamıştı. Kentsel dönüşümün simgesi haline gelen Fikirtepe’de çok sayıda benzer sorun yaşanmıştı.

Hükümet, kanun meclisten böyle geçtiği taktirde kentsel dönüşüm uygulamalarının 36 ayda tamamlanmasını garantiye almış olacak. Ancak yüksek sigorta pirimi maliyeti projede satışa çıkacak dairelerin fiyatlarına yansıyacak.

Kentsel dönüşüm işini herkes yapamayacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum mecliste görüşülen yasayla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Kentsel dönüşümü yapacak firmaların, bakanlığın belirleyeceği teknik kriterlere uymaları gerektiğini belirten Kurum, “Bu işi yapabileceklerini gösterecek bir tamamlama sigortası veya bakanlığın belirleyeceği teminatları sağlaması gerekiyor” dedi.

Bina tamamlama sigortası nedir?

Zorunlu hale gelecek kentsel dönüşümde bina tamamlama sigortası, firmaların projeyi vaktinde gerçekleştirememesi veya iflas etmesi durumunda devreye giriyor ve binanın tamamlanmasını sigorta şirketi sağlıyor. Sigortanın maliyeti projeden projeye değişmekle birlikte inşaatın toplam maliyetinin 5’te biri gibi hesaplanıyor.

Sigorta bedelini müteahhit ödeyecek ancak müteahhidin bu rakamı, satışa çıkaracağı projeye yansıtacağı muhakkak.

Uygulama hayata geçerse kentsel dönüşümü gerçekleştirecek firma, henüz inşaat ruhsatı almadan, yani daireleri satmaya başlamadan inşaat sigortasını yaptırmak zorunda kalacak.

Eğer firma, inşaatı tamamlayacağı süre içinde iflas eder veya konutları vaktinde sahiplerine teslim edemezse devreye sigorta şirketi girecek. Şirket ya inşaatı tamamlayacak veya konut için o tarihe kadar ödenen tüm bedeli tüketiciye geri ödeyecek.

Sigorta şirketleri büyük yükümlülük altına gireceği için “bina tamamlama sigortası” yaptırmak çok kolay olmayacak. Sigorta şirketleri, inşaat şirketinin mali durumunu detaylı analiz edecek. Türkiye’deki inşaat şirketlerinin durumunu göz önüne alırsak, ek teminat isteyeceklerini de belirtmek gerekli.

Bina tamamlama sigortası ne zaman devreye girer?

Bina tamamlama sigortası 3 durumda devreye giriyor.

  • İnşaat şirketi iflas ederse
  • İnşaat şirketi şahıs şirketiyse ve ölüm sonrası reddi miras yapılmışsa
  • Teslim tarihinin üzerinden 12 ay veya daha fazlası geçtiği halde henüz daireler teslim edilmemişse

Burada dikkat edilmesi gereken nokta, sadece banka aracılığı ile yapılmış ödemelerin teminat altında olması. Yani firmaya elden para vererek yapılan ödemeler teminat kapsamına girmiyor. Bu nedenle bina tamamlama sigortasından tam olarak yararlanmak isteyen kişilerin, konutun alım bedelinin tamamının bankadan ödemeleri gerekiyor.

Ayrıca bina tamamlama sigortası, kullanılan malzemenin kalitesini dikkate almıyor. Konutlar dışında kalan iş yerleri de kapsam dışı kalıyor. Ancak bu koşullar ek teminatlarla sigortaya dahil edilebiliyor.

Bina tamamlama sigortası sözleşme örneğine ve sigortanın tüm detaylarına BURADAN ulaşabilirsiniz.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın