İstanbul Anadolu yakası Toki projeleri 2018

İstanbullular ucuz konut istiyor. On binlerce bitmiş proje müşteri beklerken, TOKİ’nin satışa sunduğu 2 bin projeye 40 bin başvuru geliyor. Bu da “ucuz konuta” talepte herhangi bir azalma olmadığını gösteriyor. TOKİ 2018 yılı içerisinde Silivri’de iki etaptan oluşan projesini satışa çıkarmıştı. 2017’de de Kayaşehir TOKİ Evleri satılmıştı. Peki İstanbul Anadolu Yakası TOKİ projeleri 2018 yılı için var mı? Varsa nerede? Ne zaman satışa çıkacak?

İSTANBUL ANADOLU YAKASI TOKİ PROJELERİ 2018

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

TOKİ’nin 2018 yılında İstanbul’un Anadolu Yakası’nda satışa sunması beklenen projesi Tuzla TOKİ Evleri… Projenin henüz kesin fiyat listesi ve diğer detayları açıklanmış değil. TOKİ’nin Tuzla projesi dışında İstanbul Anadolu Yakası’nda Pendik civarında da bir proje geliştirmesi bekleniyor. Ancak TOKİ Pendik Evleri’nin  2019 yılından önce satışa sunulması zor.

İSTANBUL ANADOLU YAKASI TOKİ PROJELERİ 2018

TOKİ TUZLA PROJESİ SATIŞ FİYATLARI (2018)

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, İstanbul Tuzla’da yapımına başlayacakları yeni projeleri için satış tarihi ve fiyat bilgisi verdi.

Turan, “Tuzla’da arazi çalışmalarımız tamamlanmak üzere. Orada ilk etapta 1000-1500 konut yapacağız. Ve 900 TL taksitle satışa sunacağız.” dedi.

TOKİ projelerinde 900 TL taksit, yaklaşık 150 bin TL’lik fiyata denk geliyor. Bu da projede daire fiyatlarının yaklaşık olarak 150 bin TL’den başlayacağını gösteriyor.

TOKİ Tuzla projesi daire fiyatlarının kesinleşmesi için öncelikle arsa maliyetinin ortaya çıkması, ardından da işin ihalesine gelecek teklifler önem taşıyor.

TOKİ projelerini maliyetine sattığı için arsa ve ihale maliyeti ne kadar yükselirse TOKİ fiyatları da o derece yükseliyor. İstanbul’da fiyatların Anadolu’ya kıyasla daha yüksek olmasının en önemli sebebi bu. Ayrıca Anadolu’da bazı belediyeler ücretsiz arsa tahsisi yaparken İstanbul’daki belediyeler buna yanaşmıyor.

TOKİ TUZLA PROJESİ NE ZAMAN SATIŞA ÇIKACAK?

TOKİ Tuzla projesinin ihalesini henüz yapmadı. Ancak projenin ihalesinin 2018 yılı sonlarında gerçekleşmesi bekleniyor. İhale süreci onaylandıktan sonra da 10 gün içinde arsa teslimi yapılıyor. TOKİ son olarak Tuzla’da yaptığı projede inşaat süresi için 500 gün öngörmüştü. Bu projede de benzer bir süre öngörülürse daire teslimleri 2020 yılı ilk yarısında yapılabilecek.

Peki proje ne zaman satışa çıkacak?

TOKİ projelerinde iki tür satış yapıyor. İlki inşaat başladıktan sonra bir kaç ay içinde gerçekleşiyor. Bu durumda TOKİ Tuzla projesinin 2018 yılının sonlarında veya 2019 yılının başlarında satışa çıkacağı düşünülüyor. Ancak TOKİ, Kayabaşı’nda satışa çıkardığı son projesinde dairelerin tamamlanmasını beklemişti. Eğer Tuzla projesinde de benzer bir süreç işlerse, bu durumda dairelere başvurular 2019 yılı sonuna veya 2020 yılı başına sarkabilir.

Ancak Silivri konutlarının seçim sürecinde satışa sunulması, Tuzla projesinde de satışların Mart ayına kayabileceği ihtimalini güçlendiriyor.

TOKİ TUZLA PROJESİ NEREDE?

TOKİ henüz arsa sürecini sonlandırmadığı için projenin tam olarak nerede yapılacağı netleşmiş durumda değil. Ancak TOKİ daha önce Tuzla’da Aydınlı ve Orhanlı Mahallesi’nde konutlar yapmıştı. Yine aynı bölgede bir arayış içinde olduğu söylenebilir. İşte TOKİ Tuzla Aydınlı Mahallesi konutlarının bulunduğu yer;

 Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*