Yeni yılda emekli maaşları ne kadar olacak ?
emekli maaşları

Yeni yılda emekli maaşları ne kadar olacak ? Enflasyon oranlarının baz alınarak şekillendiği zamlarla ilgili ilk veriler, dün yapılan açıklamayla geldi. Yüzde 5.31 çıkan 4 aylık enflasyona göre maaşlar şekillenmiş oldu. Memur emeklisine şimdiden fark göründü. SSK ve Bağkur emeklisinin alacağı zam da %5’i geçiyor.

Dün açıklanan enflasyon verileriyle birlikte zam oranları da netleşmeye başladı. Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında enflasyon sırasıyla 1.36, 0.86, 0.99 ve 2 olmak üzere toplamda yılın ikinci altı ayı için kümülatif yüzde 5.31 oldu. Hesaplanma sırasında göz önünde bulunan kriterlerin başında geliyor.

emekli maaşları

Maaşlar için son iki ay önemli.

Memur ve memur emeklilerinin Ocak zammı hakem kurulu tarafından ”yüzde 4 zam ve 2019’un ikinci 6 aylık döneminde enflasyon yüzde 5’i aşarsa aşan kısım kadar fark” şeklinde kararlaştırılmıştı.

Enflasyon bazlı emekli maaşları hesaplaması:

Temmuz – Ekim dönemini kapsayan enflasyon, ikinci 6 aylık dönem (Temmuz – Aralık) için geçerli yüzde 5’lik zammı şimdiden aştığından dolayı yüzde 0.31 fark oluştu.

Toplu sözleşmeye göre yeni yılda Ocak ayıyla birlikte yüzde 4 zam alacak memur ve emeklisine son 2 ayda enflasyon eksi çıkmaz ise yüzde 4+0.31 fark eklenecek. Önümüzdeki 2 ayda gerçekleşecek enflasyon da buna eklenecek.

Emekli maaşları ne kadar olacak?

Memur ve emeklilerin gözü kulağı 2020 yeni yılla birlikte Ocak ayında gelecek zam oranlarında.

Gelen ilk verilerle birlikte gerçekleşmiş enflasyona göre taban maaşları hesaplandı. En düşük esnaf emeklisi aylığı bin 675 liradan bin 764 liraya yükselecek. Bağ-Kur tarım emeklilerinin bin 249 lira olan taban aylığı ise bin 315 lira olacak.

Emekli

2000 yılından önce emekli olan SSK’lılarda ise bin 982 lira olan taban aylık 2 bin 88 liraya ulaşacak.

Emekli maaşları nasıl hesaplanıyor?

Emekli maaşı hesaplama işlemi Sosyal Güvenlik Kurumu resmi sitesi üzerinden yapılabiliyor. SGK üzerinde açılan sayfaya TC kimlik numarası, SSK sicil numarası, Baba Adı, Nüfusa kayıtlı olunan il ve Doğum Tarihini gün ay ve yıl olacak şekilde girildiğinde hesaplama yapılabiliyor.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın