“Diyanet kapatılsın” Twitter’da trend topic oldu
diyanet kapatılsın

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın #MevlidiNebiHaftası etiketiyle yayınladığı videolardan “Telefonun değil, eşinin yüzüne bak!” başlıklı video twitterda tartışmalara yol açtı. Tartışmaların ardından Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş videoyu savunan bir açıklamada bulundu. Videonun savunulması yeni bir tartışma ortamı oluşturdu ve “Diyanet kapatılsın” Twitter’da trend topic oldu.

Diyanetin videosu eleştirilere neden oldu

Diyanet İşleri Başkanlığı 2019 yılı Mevlid-i Nebi haftasında teknoloji bağımlılığının aile içerisinde yol açtığı olumsuz sonuçlarla ilgi birden fazla kısa film yayınladı. Kısa filmler arasında evli bir çiftin ilişkisini konu alan kısa film tartışmaların odağı oldu.

diyanet kapatılsın

Kısa filmde bir adamın elinde cep telefonu ile vakit geçirdiği sırada, eşinin ona yiyip içmesi için bir şeyler getirdiği görülüyor. Devamında eşiyle bir irtibatı olmayan adama, eşi sosyal mecralar yoluyla kendiyle ilgilenmesi için “Biraz da eşinle ilgilensen” şeklinde masaj yolluyor. Mesajı alan adam eşiyle ilgilenmeye başlıyor. Video bir dış sesin “Sanal mutlulukları geride bırak. Önemli olan gerçek hayatta mutlu olmak. Telefonun değil, eşinin yüzüne bak” sloganıyla kısa film bitiyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın paylaştığı kısa film üzerine sosyal medyadan tepkiler gecikmedi;

Twitter’da kısa filme gelen olumsuz eleştirilerin üzerine Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Adıyaman’da açıklamalarda bulundu. Erbaş; “Bizim geleneğimizde, bizim medeniyetimizde eşler birbirlerine hizmet etmeyecek mi? Kadın kocasına bir çay getirmiş, bir kek getirmiş buna tahammül edemiyorlar. Getirmeyecekmiş efendim. Böyle şey olur mu?” ifadelerini kullandı.

“Kadın görevini yapacak, erkek görevini yapacak.” şeklinde konuşmasını sürdüren Erbaş, aile bağlarının bu şekilde yok edilmeye çalışıldığını ifade etti. Diyanet İşleri Başkanı, “Bizim bu anlayışımızın dışında olan kesimler, bağlarımızı zayıflatmaya çalışıyor, kötülükleri arttırmaya çalışıyor.” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Ali Erbaş’ın açıklaması üzerine “Diyanet kapatılsın” Twitter’da trend topic oldu

Ali Erbaş

Diyanet İşleri Başkanı’nın açıklamaları, gündemden düşmüş olan videonun yeniden gündeme gelmesine neden oldu.

Twitter kullanıcıları Diyanet İşleri Başkanı’na kızgındı;

“Diyanet kapatılsın” hashtaginin trend olması üzerine, bu tweetlere tepki gösterenlerin de mesajları gecikmedi.

#diyanetkapatılsın etiketi Twitter’da günün tartışması oldu.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın