Bakü Tiflis Kars demiryolu bugün açılıyor!
Kars’ın ekonomisini canlandıracak ve bölgenin lojistik bir merkeze dönmesine olanak verecek olan Bakü-Tiflis-Kars demiryolunda ilk sefer 30 Ekim’de yapılacak. İlk resmi tren seferinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili seyahat edecek. İşte rakamlarla dev proje!

Bakü Tiflis Kars demiryolu ne zaman bitecek?

2007 yılında ihalesi yapılan ve Temmuz 2008’de temeli atılan Bakü-Tiflis-Kars demiryolu 30 Ekim’de resmen açılacak. Proje, her 3 ülkede de yaşanan bazı sıkıntılar nedeniyle ancak 9 senede tamamlandı.

Bakü Tiflis Kars demiryolu kaç km?

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi toplam 829 kilometre uzunluğunda. Hattın 79 kilometresi Türkiye’den, 246 kilometresi Gürcistan’dan, 504 kilometresi ise Azerbaycan’dan geçiyor.

Bakü Tiflis Kars demiryolu hattı kapasitesi ne kadar olacak?

Hattın hizmete alınmasıyla yılda 1 milyon yolcu ve 6,5 milyon ton yük taşınacak. Ancak Türkiye ile Asya, Kafkasya ve Avrupa ülkeleri arasında, Bakü-Tiflis-Kars demiryolu bağlantısıyla yıllık 50 milyon tona ulaşacak uluslararası taşıma potansiyeli bulunduğu belirtiliyor.

Bakü Tiflis Kars demiryolu hattı istasyonları neler?

3 ülkeden geçecek projede Türkiye sınırları içerisindeki tek durak Kars olacak.

*Kars

*Ahılkelek (Gürcistan)

*Tiflis (Gürcistan)

*Rustavi (Gürcistan)

*Ağstafa (Azerbaycan)

*Gence (Azerbaycan)

*Yevlah (Azerbaycan)

*Kürdemir (Azerbaycan)

*Kadı Muhammed (Azerbaycan)

*Elet (Azerbaycan)

*Bakü (Azerbaycan)

Bakü Tiflis Kars demiryolu hattında neler inşa edildi?

Hattın Bakü ile Tiflis’i birbirine bağlayan kısmı zaten kullanılıyordu. Tiflis’ten Türkiye’ye doğru gidilen Ahılkelek kısmı da mevcuttu ancak uzun süredir kullanılmadığından elden geçirildi.

Ahılkelek-Kars arasında kalan bölüm ise sıfırdan Türkiye tarafından inşa edildi. 101 km’lik bu bölümde, 18 km uzunluğunda 22 adet tünel ve 550 metre uzunluğunda iki viyadük bulunuyor.

Bakü Tiflis Kars demiryolu hattı ile Londra-Pekin kesintisiz mi olacak?

Bakanlar ve yetkililer bu ifadeleri kullansa da hat aslında ray boyutlarının farklılığı ve Hazar denizinde feribot kullanımı nedeniyle en az 2 kez fiziksel olarak kesiliyor.

Gürcistan ve Azerbaycan’da geniş ray aralığı (1520 mm) kullanılıyor. Projenin Bakü-Tiflis-Ahılkelek bölümü de bu aralıkta.

Türkiye’de ise, standart ray aralığı kullanılıyor (1435 mm). Kars’tan Ahılkelek’e kadarki bölüm yine bu aralıkta inşa ediliyor.

Ahılkelek’te, Azeri vagonlarının aksları değiştirilerek Türkiye’ye devam ettirilerek bu sorunun çözülmesi bekleniyor. Ancak Türkiye kullanılan trenlerden daha geniş olan Azeri vagonları Kars’tan sonrasında sıkıntı yaratacaktır. Bu nedenle Kars bu tür yüklerin depolandığı ve aktarıldığı bir merkez haline gelecek.

Bakü Tiflis Kars demiryolu hattında yolcu trenleri çalışacak mı?

Azerbaycan Demiryolları, Stadler’den, bu hatta kullanılmak üzere, 30 adet yolcu vagonu aldı. Vagonlar iki farklı ray aralığında hareket edebilecek özellikte. Böylece Bakü’den İstanbul’a kesintisiz ve aktarmasız yolcu ulaşımı mümkün olacak.

İstanbul-Bakü trenle kaç saatte gidilecek?

Azerbaycan devletinin kullandığı ve aktarmasız yolculuğ sağlayacak olan vagonlarla trenlerin Bakü-İstanbul arasını yaklaşık 24 saatte katetmesi bekleniyor.

Bakü Tiflis Kars demiryolunu kimler kullanacak?

Hattın Azerbaycan-Gürcistan-Türkiye arası taşımalarda kullanılması ve Kazakistan-Türkmenistan ile Türkiye arası taşımalar için de güçlü bir alternatif olması bekleniyor.

Çin-Türkiye arası çalışacak trenlerin de bu yolu kullanması hedefleniyor.

 
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın