Konut almak için para biriktirene faiz desteği geliyor

Konut almak için para biriktirene faiz desteği yolda. Açıklama Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’ten geldi.

Konut almak için para biriktirene faiz desteği

Konut hesabı istenen ilgiyi görmedi

2015 yılında başlatılan, konut hesabı istenen ilgiyi görmedi.

Bu sistemle vatandaşlar en az 3 yıl birikim yapıyor, 3 yılın sonunda ev alırken birikimlerinin yüzde 20’si kadar da devlet desteği alabiliyordu.

Ancak bu destekte üst limit vardı.

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, şu ana kadar konut hesabında arzulanan sonuçları alamadıklarını belirterek hesapta 73 milyon lira biriktiğini söyledi.

Şimşek, şimdi sistemin nasıl iyileştirileceği, ilk konutu alan vatandaşlara nasıl yardımcı olunabileceği üzerinde çalışma yaptıklarını ifade etti.

Şimşek, birkaç parametreyi değiştirerek konut hesabını etkin hale getireceklerini söyledi.

Konut almak için para biriktirene faiz desteği

Konut almak için para biriktirene faiz desteğinin nasıl verileceği henüz kesinleşmese de netleşmeye başladı

Buna göre, ileride konut sahibi olmak isteyenler, bankaya yatırdıkları tutar için düşük faiz alacak. Belli bir dönem boyunca düzenli olarak bankada para biriktirenler, ev almak istediğinde ise düşük faizden konut kredisi kullanacak.

Yeni sistemle ilgili fikirlerini anlatan Şimşek şunları söyledi; “Bazı ülkeler diyor ki; piyasa faiz oranının yüzde 50’sini verelim yani 100 lira için en az 5 yıl piyasada mevduat faiz oranının yüzde 50’si ile nemalandırılsın. Bunun kabul edilmesi halinde de ev kredisini alırken mortgage faiz oranı belli bir oran uygulansın. Biz faiz konusunda adım atıyoruz. Birikim yaparken düşük faize razı olacak, krediyi alırken de daha düşük faizden alacak. Böyle bir öneri üzerinde çalışıyoruz. Şu anda verilen yüzde 20’lik devlet katkısı da gözden geçirilecek. Birikim yapılırken alınan stopajın daha düşük olması, tapu harcının daha avantajlı hale gelmesi için Maliye Bakanı ile konuşacağız.”

Mevcut, “Konut hesabı” sistemi nasıl çalışıyor?

“Konut hesabı ve devlet katkısı” uygulaması ile kendisine ait bir konutu olmayan Türk vatandaşlarının yurt içinde ilk ve tek konut satın alımlarına destek olunması amaçlanıyor.

Konut hesabı açarak, en az 3 yıl hesaba düzenli ödeme yapanların, konut alana kadar biriktirdiklerinin yüzde 20’sine kadar devlet katkısı ödeniyor. Söz konusu devlet katkısı, 15 bin 575 lirayı geçemiyor.

Hesap açtıranların devlet katkısına hak kazanabilmesi için 7 Nisan 2015 tarihi itibariyle tamamı kendi adına kayıtlı konutunun bulunmaması ve ve en az 3 yıl konut hesabına düzenli ödeme yapmış olması gerekiyor.

Devlet katkısı, hak sahibine konut hesabının bulunduğu banka aracılığıyla ödeniyor. Vatandaşların ev aldıktan sonraki 6 ay içerisinde konut hesabının bulunduğu bankaya müracaat etmesi gerekiyor.

Konut hesabında devlet katkısı ne kadar?

Vatandaşlar, aylık ödeme planını seçmesi halinde bir dönem içerisinde en fazla üç defa, üç aylık ödeme planını seçmesi halinde de bir dönem içerisinde en fazla bir defa ödeme yapmama hakkına sahip. Katılımcılara bir dönem içerisinde konut hesabından en fazla iki defa çekim hakkı tanınıyor.

Devlet katkısı verilmesinde düzenli ödeme süresi 36 ile 47 ay olanlar için konut hesabındaki birikim tutarının yüzde 15’i kadar devlet desteği veriliyor. Ancak, ödenecek tutar 13 bin 498 lirayı geçemiyor.

Düzenli ödeme süresi, 48-59 ay olanlar için birikim tutarının yüzde 15’i kadar ödeme yapılıyor. Buradaki tutar da 14 bin 536 lirayı aşamıyor.

Düzenli ödeme süresi 60 ay ve üzeri olanlar için ise konut hesabındaki birikim tutarının yüzde 20’si kadar devlet katkısı veriliyor. Bu ödeme süresinde ödenecek tutar ise maksimum 15 bin 575 lira olarak belirlendi.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*