KİRALIK KONUT FİYATLARI DÜŞTÜ! EV KİRALAMAK İÇİN EN İYİ ZAMAN!
Gayrimenkul sektöründe kiralar genel olarak düşüş trendi içinde… Açıklama Prime Property Gayrimenkul Danışmanlığı Kurucu Ortağı Fırat Sezginsoy’dan geldi. Sezginsoy, içinde bulunduğumuz dönemin konut kiralamak için en uygun dönem olduğunu söylüyor. Nisan ayında kira artış oranının yüzde 6,8 dolayında olduğunu belirten Sezginsoy, çift haneli enflasyon rakamı göz önüne alındığında bu oranın kiracılara önemli bir avantaj sağlayacağını belirtiyor.

Kentsel dönüşümün kiraların düşmesinde büyük rol oynuyor

İstanbul’da bazı bölgelerde konut kiralarında yüzde 30 düşüş görüldüğünü dile getiren Fırat Sezginsoy, kentsel dönüşüm nedeniyle artan konut sayısının bu düşüşte önemli faktörlerden biri olduğunu söyledi. Halihazırdaki kira fiyatlarına bakıldığında düşüşün devam etmeyeceğini ileri süren Sezginsoy, ancak belli bir dönem artış da yaşanmayacağını belirtti.

Arz arttı talep düştü

Gayrimenkul uzmanı Sezginsoy, yeni konutların fiyatlarının yüksekliği nedeniyle yatırımcıların bir bölümünün satış yapamayarak konutu kiraya verdiğini, oluşan arz fazlasının ise kira fiyatlarını düşürdüğünü söyledi. Sezginsoy, bu gelişmenin özellikle kentin merkezi lokasyonlarında görüldüğünü de dile getirdi.

Fırat Sezginsoy’a göre bir diğer önemli faktör kiracılıktan ev sahipliğine geçişin artması. Sezginsoy, ev sahibi olanların artması nedeniyle özellikle kirası yüksek lokasyonlarda kiralık ev sayısında artış yaşandığını belirtti.