Kira gelirlerinde beyanname nasıl olacak? Beyanname dışı kalanlar hangileri?

Kira gelir vergisi için her yıl belli sınırlar içinde belirleniyor. Bir yıl boyunca elde edilen gelirin bu sınırın altında kalması halinde vergiden muaf olunuyor.

1 Ocak-31 Aralık 2017 tarihleri arasında elde edilen kira gelirleri belli şartlarda vergilendiriliyor. Beyana dayalı olan kira gelir vergisi için öncelikle istisna sınırını aşan gelirler için beyanname veriliyor.

Beyanname sürecinde seçilecek gider yöntemi ile indirimlerin düşürüldükten sonra ortaya çıkan tutar üzerinden ödeme yapılıyor.

Kira gelir vergisinde bazı gelirler için beyanname verilmesine gerek kalmıyor, bazı gelirler için ise mükellefler beyanname vermesine gerek olmadığını düşünüyor, fakat buna rağmen beyannamenin verilmediği durumların cezası oluyor.

Bu yıl hangi kira gelirleri beyan edilecek, hangileri beyan edilmeyecek?

İstisnanın altında kalan gelirler vergilendirilmiyor

Kira gelir vergisi için her sene istisna sınırları belirleniyor. Bir yıl boyunca elde edilen gelirin bu sınırın altında kalması halinde vergiden muaf olunuyor. Kira için beyanname ödemesi yapılmayacak. 2017’de elde edilen konut kiraları için istisna sınırı 3 bin 900 TL olurken, işyeri kiraları için istisna sınırı ise 30 bin TL olarak açıklandı. Bu sınırın üstündeki kira gelirleri vergilendiriliyor.

Kiracının ödemediği kiraya beyanname zorunluluğu var mı?

Gayrimenkul sahipleri, birkaç ayın kirasını kiracısından alamadıysa, alınamayan kısımlar için beyanname verilmesi gerekmeyecek. 2017’ye ait kiranın bu sene içinde tahsil edilmesi halinde beyanname 2019’da verilecek.

Eğer, geçtiğimiz yıl 2016 yılına ait kira bedeli gecikmeli olarak alınmışsa, bu yıl 2017’de gecikmeli olarak tahsil edilen kiranın geliri 26 Mart akşamına kadar beyan edilecek.

Kentsel dönüşüm kira yardımları beyan ediliyor mu?

Kentsel dönüşüm kira yardımı alan kişilerin geliri, kira niteliği taşımıyor. Kentsel dönüşüm kira yardımları için beyanname verilmiyor.

Kira gelirleri nasıl beyan ediliyor?

Beyannameler, Hazır Beyan Sistemi ile  internet ortamında verilmekte. Beyana tabi gelir sadece gayrimenkul sermaye iradından ibaret ise, vergi dairesinden alınacak kullanıcı kodu, parola ve şifreyi kullanmak suretiyle yıllık gelir vergisi beyannamesi E-Beyanname uygulaması ile elektronik ortamda doğrudan gönderilirken, elektronik beyanname gönderme aracılık yetkisi almış meslek mensupları aracılığıyla da bildiriliyor. Kira gelir vergisi beyannameleri bağlı bulunulan vergi dairesine bildiriliyor.

 
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*