İşte ayrıntılarıyla Kanal İstanbul Projesi!

Kanal İstanbul projesi belki de Türkiye’nin şimdiye kadar gerçekleştireceği en büyük proje. Sonuçları yönündeki tartışmalar bir yana, proje İstanbul’u hem değiştirecek, hem de değerli hale getirecek. Kanal İstanbul’un güzergahı, yapılması düşünülen adalar, kanalın üzerinden geçecek köprüler, dolgu yapılacak alanlar, yat limanları ve kurulması düşünülen yeni yerleşim yerleriyle Kanal İstanbul Projesi yüzyılın projesi olmaya aday. Peki Kanal İstanbul tam olarak nereden geçecek? Adaların büyüklükleri ne kadar olacak ve nereye yapılacak? yat limanları nerede olacak? Sazlıbosna ve Küçükçekmece gölleri ne olacak? Bütün bu soruların cevapları ayrıntılarıyla Kanal İstanbul Projesi haberimizde…

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Kanal İstanbul’un güzergahı nerelerden geçecek?

Kanal İstanbul’un güzergahı için 5 alternatif üzerinde çalışma yürütülüyordu. çalışma tamamlandı ve Kanal İstanbul’un şu güzergahta yapılmasına karar verildi;

*Kanal İstanbul Karadeniz kıyısından, Karaburun ile Yeniköy’ün arasından başlayacak.

*3. Havalimanı ile Terkos gölünün arasından geçecek

*Tayakadın ile Boyalık Köyleri arasından ilerleyecek

*Sazlıbosna Barajı’na en kuzey noktadan girecek

*Sazlıbosna Barajı içinden devam edecek

*Sazlıbosna Barajı’nın en güneyinden, Deliklikaya ile Şamlar’ın arasından çıkacak

*Sazlıdere boyunca ilerleyecek

*Altınşehir’in yanından, Ispartakule viyadüğünün altından geçerek Küçükçekmece gölüne girecek

*Küçükçekmece gölünün içinden ilerleyerek E5 Avcılar yolundan Marmara denizine ulaşacak.

Güzergahı ayrıntılı görmek için haritayı büyütebilirsiniz.

Kanal İstanbul hangi ilçelerden geçecek?

Kanal İstanbul 4 ilçeden geçecek. Kanalın 7 kilometrelik bölümü Küçükçekmece’den, 3,5 kilometrelik bölümü Avcılar’dan (Ispartakule ve Altınşehir), 6,5 kilometrelik kısmı Başakşehir’den, 28,5 kilometrelik bölümü ise Arnavutköy ilçesinden geçecek.

Kanal İstanbul’un projesi maliyeti

Kanal İstanbul Projesi ÇED Raporuna göre Kanal İstanbul yaklaşık 15 milyar dolara (60 milyar TL’ye) mal olacak.

Kanal İstanbul’da kaç kişi çalışacak?

Kanal İstanbul projesinin inşaat aşamasında 5 bin, işletme aşamasında ise 1000 kişinin istihdam edilmesi planlanıyor.

Kanal İstanbul projesi ne zaman bitecek?

Projenin 2018 yılı içinde ihale edilmesi ve 5 yıl içinde de tamamlanması planlanıyor. Bu durumda Kanal İstanbul 2023 yılında hizmete açılacak.

Kanal İstanbul’un uzunluğu kaç kilometre olacak?

Kanal İstanbul 45 kilometre uzunluğa sahip olacak

Kanal İstanbul Adaları nerelere yapılacak?

Kanal İstanbul’dan çıkarılacak hafriyatla İstanbul’un Marmara denizine 3 ada grubu yapılacak.

Birinci ada grubu 186 hektar büyüklüğünde olacak ve Büyükçekmece sahili Güzelce Mahallesi’nin karşısına yapılacak. 3 adadan oluşacak bu ada grubunda birinci ada 58 hektar, ikinci ada  85 hektar, üçüncü ada ise 43 hektar büyüklüğünde olacak.

İkinci ada grubu ise 155 hektar büyüklüğe sahip olacak ve Beylikdüzü Deraağzı Mahallesi’nin karşısına inşa edilecek. 4 adadan oluşacak bu ada grubunda ise birinci ada 67 hektar, ikinci ada 45 hektar, üçüncü ada 18 hektar ve dördüncü ada 25 hektar büyüklüğünde olacak.

104 hektar büyüklüğündeki üçüncü ada grubu ise Yeşilköy-Ataköy-Bakırköy sahilinin karşısına yapılacak. Bu ada grubunda yer alan birinci ada 34 hektar, ikinci ada 30 hektar, üçüncü ada ise 40 hektar büyüklüğünde olacak.

Adaların yapılacağı yerlere aşağıdaki linkten bakabilirsiniz.

Kanal İstanbul’un genişliği ne kadar olacak?

Kanal İstanbul’un genişliği, gemilerin manevra alanına bağlı olarak 250 metre ile 1000 metre arasında değişecek.

Kanal İstanbul’un derinliği ne kadar olacak?

Kanal İstanbul projesinde derinlik en az 25 metre olacak.

Kanal İstanbul’dan hangi büyüklükte gemiler geçecek?

Projenin tamamlanmasından sonra kanaldan geçecek gemilerin maksimum boyutları da belirlendi.

Buna göre kanaldan geçecek konteyner gemileri maksimum 120 bin groston yüke sahip olacak. Bu gemilerin uzunluğu 340 metreyi, genişliği ise 48,2 metreyi geçemeyecek. Gemilerin 15 metresi suyun altında olabilecek.

Kanaldan geçecek akaryakıt gemileri için maksimum yük 145 bin groston olacak. Bu gemilerin uzunluğu 275 metreyi, genişliği ise 48 metreyi geçemeyecek. Gemilerin 17,2 metresi suyun altında olabilecek.

Kanal İstanbul’dan ne kadar hafriyat çıkarılacak?

Projeden çıkarılacak hafriyat miktarı yaklaşık 115 milyon metreküp olacak.

Küçükçekmece yat limanı nereye yapılacak?

Proje kapsamında inşa edilmesi planlanan 2 yat limanından ilki Halkalı Garı ile Hatboyu caddesi’nin önüne yapılacak. Liman 1200 yat kapasitesine sahip olacak.

Sazlıdere yat limanı nereye yapılacak?

Proje kapsamında yapılacak bir diğer yat limanı ise Sazlıdere yat limanı olacak. Limana 860 tekne park edebilecek. Yat limanı Sazlıdere’nin güney çıkışında karşılıklı iki kıyıda yapılacak.

Kanal İstanbul Karadeniz konteyner limanı

Proje kapsamında Karadeniz kıyısında bir adet konteyner limanı yapılacak. Karaburun ile Yeniköy arasında yapılacak olan limanın boyu 4,8 kilometre, su derinliği ise 18 metre olacak. Liman 1500 hektarlık lojistik alanla da desteklenecek.

Kanal İstanbul Marmara konteyner limanı

Kanal İstanbul kapsamında, kanalın Marmara Denizi girişine yapılacak olan konteyner limanı, Avcılar Denizköşkler sahiline inşa edilecek. Her biri 360 metre uzunluğundaki 4 yanaşma alanı bulunacak olan limanın derinliği 18 metre olacak. Limanın 18 hektar konteyner alanına sahip olması ve yılda 500 bin TEU kapasiteye sahip olması planlanıyor.

Kanal İstanbul dolgu alanı neresi olacak?

Kanal İstanbul’da çıkarılacak hafriyatın bir kısmı, Karadeniz sahilinde Terkos Gölü’nün ön tarafının doldurulması amacıyla kullanılacak.

Kanal İstanbul üzerine yapılacak köprüler nerede olacak?

Kanal İstanbul kapsamında toplam 6 adet köprü yapılacak. Köprülerden ilki halen kullanılan Florya-Avcılar E5 kara yolunun yerine yapılacak.

İkinci köprü ise TEM Ispartakule viyadüğünün yerine yapılacak. Gemilerin altından geçmesine imkan vermesi amacıyla viyadüğün yükseltilmesi gerekiyor.

Kanal İstanbul üzerine yapılacak 3. köprü ise Sazlıdere Barajı’nın güney çıkışında yer alacak. Köprü ile Kayaşehir’in Bahçeşehir’e bağlanması öngörülüyor.

Proje kapsamında yapılacak olan 4. köprü Sazlıdere Barajı’nın en kuzey ucuna yapılacak. Halen bu noktada Eski Edirne Caddesi bulunuyor. Köprüyle Eski Edirne Caddesi’nin kanalın diğer tarafına uzanması sağlanmış olacak.

Kanalın üzerine yapılacak olan 5. köprü ise Kuzey Marmara otoyolu kapsamında inşa edilen otoyol için yapılacak.

6. köprü ise Germe-Kızılcaali yolu olarak da bilinen D020 yolu üzerinde inşa edilecek.

Kanal İstanbul için hangi güzergahlar üzerinde çalışıldı?

Kanal İstanbul projesinin ÇED raporuna göre, 5 farklı alternatif güzergah incelenmiş.

Rapora göre birinci güzergah olan 67 kilometre uzunluğundaki Silivri-Çatalca-Karacaköy güzergahı, İstanbul’un suyunu sağlayan Terkos Gölü’ne giden bir çok dereyi kesiyor. Terkos Gölü’nü işlevsiz hale getireceği söylenen güzergahın bu nedenle tercih edilmediği belirtiliyor.

Rapora göre ikinci alternatif güzergah ise 57 kilometrelik Silivri-Çatalca-Durusu yolu. Bu güzergahın tercih edilmemesinin nedeni ise birinci seçeneğe benziyor. Ayrıca kanal tren yolunu da kesiyor.

Üçüncü alternatif güzergah ise 49 kilometre uzunluğundaki Büyükçekmece-Yassıören-Durusu hattı. Bu hat için Büyükçekmece Baraj Gölü işlevini tamamen kaybederken, tercih edilen güzergahtaki gibi Sazlıdere’yi de etkiliyor.

Dördüncü alternatif ise mevcutta kabul gören güzergah. Bu güzergahla iptal edilecek olan Sazlıdere Barajı, kirlenme ihtimali en yüksek baraj olarak ifade ediliyor.

Beşinci ve sonuncu güzergah ise Küçükçekmece-Başakşehir-Ağaçlı koridoru. Alibeyköy Barajı’nı devre dışı bırakacak olan bu güzergah ayrıca çok sayıda taş ocağı madenine sahip olduğundan zemin açısından en problemli güzergah olarak görünüyordu.Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*