KABATAŞ MAHMUTBEY METROSU 2019 ŞUBAT AYINDA AÇILACAK
Kabataş-Mahmutbey metrosu 2019 Şubat ayında açılacak. Açıklama İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’tan geldi.

Mahmutbey metrosu 2019’un ilk aylarında açılacak

İBB Başkanı Topbaş, bugün basın mensuplarıyla Kabataş-Mahmutbey metrosunda yapılan çalışmaları gezdi. Topbaş burada yaptığı açıklamada; “2019’un ilk aylarında açılışını yapacağız. Günde 1 milyon yolcu kapasiteli bir sistem. Mahmutbey-Kabataş metro sistemi devreye girecek. 8 ilçeden geçecek.” ifadelerini kullandı.

Metro çalışmalarında kilometrenin 40-50 milyon doları bulduğunu söyleyen Kadir Topbaş, “Şu anda 257 km devam eden metro inşaatının maliyeti 38 milyar. mahmutbey hattının maliyeti ise 3.8 milyar” şeklinde konuştu.

Esenyurt metrosu imza aşamasında

Mahmutbey metrosunun Esenyurt’a kadar uzatılmasıyla ilgili imza aşamasına geldiklerini söyleyen Başkan Topbaş, “Bu metro daha da uzayacak, Mahmutbey’de bitmeyecek. Nereye gidecek? Halkalı istikametinden, Esenyurt’a kadar devam edecek.” dedi.

Ulaşım hatları birbiriyle kesişecek

Topbaş, yeni metro hatlarıyla bütün sistemlerin birbirine entegre edileceğini de söyledi. Topbaş, “Bütün ulaşım sistemlerini birbirlerine intikal ettirilmesiyle başarı olur. Bütün sistemler birbirleriyle kesişiyor.” şeklinde konuştu.