İZMİR YİĞİTLER BARAJI’NIN TEMELİ ATILDI
İzmir Kemalpaşa’da Yiğitler Deresi üzerinde sanayi ve tarımsal sulama amacı ile yapılması planlanan Yiğitler Barajı’nın temeli atıldı.

3 yılda tamamlanacak

Baraj şantiyesinde düzenlenen törende konuşan Devlet Su İşleri 2. Bölge Müdürü Hayati Çelenk, Yiğitler Deresi üzerinde 100 milyon liralık yatırımla 3 yıl içinde kurulacak barajın 26,52 milyon metreküp su tutma kapasitesine sahip olacağını ve bölgeye yıllık, 16,12 milyon metreküp su temin edeceğini söyledi.

İzmir’le birlikte ülkemiz kazanacak

İzmir Valisi Erol Ayyıldız da barajla sulanan tarımsal alanın artacağına dikkati çekerek, “Kemalpaşa ilçemizin sanayi tesislerine kullanım suyu sağlanacaktır. Çiftçimiz de sanayicimiz de bu anlamda kazanacaktır. Neticede İzmir’le birlikte ülkemiz kazanacaktır.” dedi.

Hem tarımda hem sanayide kullanılacak

Törene Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinden telekonferansla canlı bağlanan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “İzmir’in 60 yıldır rüyası olan Yiğitler Barajı’nın temelini bugün atıyoruz. Bizler de burada Sandıklı’da 18 tesisisin temelini atacağız. Toplamda 19 tesis için 311 milyon liralık bir yatırımım temelini atıyoruz. Yiğitler Barajı hem sanayimizde hem de tarımsal sulamada kullanılacak. Yapılacak barajın bereketli olmasını, İzmirimize bereket getirmesini diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Yiğitler Barajı’nın temeli atıldı.