İzmir konut fiyatları bir senede yüzde 16 arttı!

Hürriyet Emlak Kasım 2017 verilerine göre İzmir konut fiyatları artışa devam ediyor. Kentte satılık konut fiyatları son bir yılda yüzde 16 artış gösterdi. Amortisman süresi ise şehir genelinde 19 sene oldu.

İzmir konut fiyatları kışın etkisine girmedi

İzmir’e kış gelmedi, emlak fiyatları hala yaz ayları gibi hareketli ve cıvıl cıvıl. İzmir konut fiyatları son bir yılda bunun karşılığında tam yüzde 16 artış gösterdi. Son bir ayda Bayraklı ilçesinde konut fiyatları tam yüzde 6,7 artış gösterdi. Yüzde 6,7 oran ile de Bergama satılık konut fiyatında değer kaybeden ilçe oldu. Şehirde amortisman süresi en kısa olan ilçe ise 16 yıl ile Konak oldu.

Fiyatların arttığı ilçeler

İzmir’de satılık konut fiyatları son bir ayda Bayraklı’da yüzde 6,7 oranında, Menemen’de yüzde 3,9 oranında ve Balçova’da yüzde 3,8 oranında artış gösterdi.

Fiyatları artan ilçeler Artış miktarı
Bayraklı 6,70%
Menemen 3,90%
Balçova 3,80%

Fiyatların düştüğü ilçeler

Satılık konut fiyatlarında düşük yaşayan ilçeler ise yüzde 6,70 ile Bergama, yüzde 0,8 ile Aliağa ve yüzde 0,30 ile Dikili oldu.

Fiyatları düşen ilçeler Düşüş miktarı
Bergama -6,70%
Aliağa -0,80%
Dikili -0,30%

En kısa amortisman süreleri

Satın alınan evin kendi parasını çıkarma süresi olarak bilinen amortisman süresinde İzmir’de en karlı ilçeler sırasıyla 16 yılla Konak, 17 yılla Foça ve 18 yılla Çiğli oldu.

En kısa amortisman süreleri Amortisman süresi
Konak 16 yıl
Foça 17 yıl
Çiğli 18 yıl

 

Ümit Celep / evdenhaberler.com
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*