İSTANBUL FİNANS MERKEZİ’NE YAPILACAK 54 KATLI BİNANIN İHALESİ BUGÜN
TOKİ tarafından İstanbul Finans Merkezi’ne yaptırılacak Merkez Bankası Hizmet Binasının ihalesi bugün yapılacak. TOKİ daha önce 28 Şubat’ta açık ihaleye çıkmış, tekliflerin yeterli bulunmaması üzerine ihale iptal edilmişti.

İFM’nin en yüksek binası olacak

54 katlı bina 16 dönümlük arsa üzerinde yükselecek. Toplam 258 bin metrekarelik inşaat alanına sahip olacak Merkez Bankası binası İFM’nin tam ortasında yer alacak. Merkez Bankası’nın imar planına göre, söz konusu parsel üzerine alışveriş merkezi, rezidans, otel, sinema, tiyatro, ofis, lokanta, gazino, çarşı, özel hastane ve eğitim alanları yapılabilecek.

1 milyar liradan fazla idare payı bekleniyor

TOKİ’nin 26 Nisan’da düzenleyeceği ihaleyi kazanan müteahhit firma bu alanların satışından elde edilen gelirden TOKİ’ye pay verecek. En fazla payı veren firma eğer gerekli şartları taşıyorsa ihaleyi kazanacak. Yapımı devam eden Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) ile Sermaye Piyasası Kurumu (SPK) binaları için de TOKİ benzer bir yol izlemişti. BDDK binası için ihaleyi kazanan firma arsa karşılığı satış gelirini 1 milyar 861 milyon lira, idare payı gelirini ise 372 milyon lira olarak taahhüt etmişti. SPK binası için ise yüklenici firmaya 915 milyon 417 bin liralık satış geliri ve 215 milyon liralık TOKİ payı geliri taahhüt edilmişti. 26 Nisan’da düzenlenecek Merkez Bankası ihalesinde de teklifin 1 milyar lirayı aşması bekleniyor.

Temel atıldı, İFM projesi hızlandı

Hükümet 2007 yılında genel merkezleri Ankara’da bulunan kamu bankaları, finans kuruluşlarının İstanbul’a taşınacağını açıkladı. Ataşehir’deki 300 bin metrekarelik dev arazi ise adres olarak gösterildi. Ocak 2008’de TOKİ projeyi finans merkezine dönüştürdü. İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Stratejisi ve Eylem Planı Ekim 2009’da Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Emlak Konut GYO mimari tasarımı yaptırdı ve proje hazırlama süreci başladı. Kasım 2012’de projenin inşaatı için ilk adım İstanbul Finans Merkezi (İFM) projesi kapsamında 15 Ekim 2016’da BDDK ve SPK binalarının temelinin atılması ile süreç hız kazandı.