Kapora nedir? Kapora iadesi nasıl gerçekleşir?
Kapora nedir? Kapora iadesi nasıl gerçekleşir?

Ev kiralamak ya da satın almak istiyorsunuz. Bir ev beğendiniz fakat ev için aracı olan emlakçı sizden rezerve  bedeli olarak kapora istediğini söyledi. Kapora nedir? Kapora geri alınır mı? İşte yazımızda kaporayla ilgili bütün detaylar…

kapora nedir

Kapora nedir?

Kapora,alıcının bir mal veya hizmeti satıcısından alması işlemini garanti altına almak amacı ile alıcının, satıcıya satın alacağı mal veya hizmet bedelinin bir miktarı olarak ödediği para olarak bilinir. Genelde sözleşme yapılırken, taraflardan birinin diğerine işten vazgeçmeyeceğini belirtmek amacıyla önceden verdiği para olarak verilir.

Sözleşmenin ciddiyeti ve gerçekliğinin kanıtı adına verilen kapora, kesin sözleşme yapılmadan önce emlakçıya veriliyor. Daha sonra satış bedeli ödenirken kapora bu miktardan düşülüyor.

Kapora aslında” kaporo”dur fakat halk arasında yaygın olarak kapora kullanıldığı için kapora olarak biliniyor.

Kapora verilirken dikkat edilmesi gerekenler

Bir ev alımında kapora verilecekse öncelikle taşınmazın tapu ve belediye kayıtlarına bakılmalı.

Bu kayıtlarda gayrimenkul üzerinde  herhangi bir ipotek,haciz işlemi,imara aykırılık gibi durumlar olup olmadığı incelenmeli. Bu durumlar mevcut ise kapora verilmeden önce mal sahibi ile gerekli görüşmeler yapılmalı.Bu sorunlar giderildiği zaman alıcı kapora ödemesini gerçekleştirebilir.

Ödenek olan kapora genel olarak satım bedelinin yüzde 5 ‘inden fazla olamaz.

Kapora ne kadar verilir?

Kapora miktarının belirli bir kuralı bulunmamakta. Ancak genel itibariyle satışı yapılacak olan malın veya hizmetin toplam bedelinin biraz önce belirttiğimiz gibi yüzde 5’i gibi bir ücret verilir.  Bu yüzde yasal bir yüzde değildir fakat genelde verilen miktar bu yönde. Kapora miktarının belirlenmesi genellikle alıcı ve satıcının belirlediği miktar olur.

Kapora iadesi

Kaporanın iadesi, ancak satıcının söz konusu satıştan vazgeçmesi durumunda mümkün olabiliyor. Bunun dışında, eğer alıcı ile yapılan kapora sözleşmesinde bu husus ile ilgili bir maddenin oluşturulması halinde de kaporanın iadesi söz konusu olabiliyor.

Bir diğer ifade ile kapora anlaşmasına göre, eğer satıcı ilgili gayrimenkulün satışını iptal ederse, alıcının vermiş olduğu kaporanın iadesi yapılıyor. Ancak alıcı satıştan vazgeçmiş ve anlaşmada aksi bir hüküm yer almadıkça, alıcı ödediği kaporasını geri alamıyor.

Begüm Sarıyağ/ Evden Haberler

 
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın