EMLAK VERGİSİ İÇİN BUGÜN SON GÜN!
Gayrimenkul sahiplerinin ödediği emlak vergisi için bugün son gün. İki eşit taksitle yapılan ödemeleri vaktinde yapmayanlar için faiz alınıyor.

Emlak vergisinde ilk dönem 31 Mayıs’ta bitiyor

Mesken ve işyeri gibi gayrimenkul sahiplerini ilgilendiren emlak vergisi ve çevre temizlik vergisi birinci taksit dönemi 1 Mart’ta başlamıştı. Vergi ödemeleri bugün sona eriyor.

Vergi mükelleflerinin bugün akşama kadar vergilerini ödemeleri gerekiyor. Aksi halde geç yatırılan halinde vergi cezaları ile karşılaşabiliyor.

Emlak vergisi internetten ödenebiliyor

Belediyeye gitmek için vakti olmayanlar e-belediye sistemi ile vergi borcunu internet üzerinden ödeyebiliyor. Ancak bunun için ilgili belediyenin bu sistemi kullanıyor olması gerekiyor.

Günümüzde henüz bu sisteme geçmemiş belediyeler bulunuyor. Bu nedenle e-belediye sisteminin teyit edilmesi, sistemin olmaması halinde verginin belediyede veya diğer ödeme şekilleriyle ödenmesi gerekiyor. Vergi borcu, anlaşmalı bazı bankaların internet bankacılığı veya ATM’sinden de ödenebiliyor.

Mükellefler tarafından yapılacak ödemeler nedeniyle vergi dairelerinde meydana gelmesi muhtemel sıkışıklığın önlenmesi ve mükelleflere kolaylık sağlanması amacıyla bugün saat 23:59′ a kadar tüm vergi daireleri açık bulundurulacak.

Hangi bankalarda emlak vergisi ödemesi yapılabiliyor?

Emlak vergisini ödemenin en kolay yollarından biri de bankalar. İşte ödeme yapabileceğiniz bankaların tam listesi;

AKBANK T.A.Ş.
AKTİF YATIRIM BANKASI A.Ş.
ANADOLUBANK A.Ş.
DENİZBANK A.Ş.
BURGAN BANK A.Ş.
FİBABANKA A.Ş.
FİNANSBANK A.Ş.
ICBC BANK A.Ş.
ODEA BANK A.Ş.
ŞEKERBANK T.A.Ş.
T.C. ZİRAAT BANKASI A.Ş.
TÜRK EKONOMİ BANKASI A.Ş.
TÜRKİYE HALK BANKASI A.Ş.
TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş.
TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O.
YAPI VE KREDİ BANKASI A.Ş.

Emlak vergisinin ikinci taksiti ne zaman ödeniyor?

Emlak vergisi iki eşit taksitle ödeniyor. İlk vergi dönemi 31 Mayıs’ta sona ererken ikinci taksit ödemeleri ise 1-30 Kasım tarihleri arasında yapılıyor.

Emlak vergisi kaç lira?

Emlak vergisi evin yeri, büyüklüğüne göre değişiyor ve bu bedelleri belediyeler belirliyor. Geçen sene vergi verenler bu sene yüzde 3,83 zamlı ödeyecek. Vergi büyükşehirlerde ise normalin 2 katı.

Emlak Vergisi Oranları 2017

Emlak Vergisi Oranları 2017
Büyükşehir olamayan illerde Büyükşehirlerde
Mesken Binde 1 Binde 2
İşyeri Binde 2 Binde 4
Arsa Binde 3 Binde 6
Arazi Binde 1 Binde 2