EMLAK FİYATLARININ EN ÇOK YÜKSELDİĞİ ŞEHİR: DENİZLİ

Türkiye İş Bankası’nın desteğiyle hazırlanan REIDIN Emlak Endeksi Şubat ayı raporu açıklandı.Şubat ayında metrekare başına konut satış fiyatları yüzde 2,09 oranında artan Denizli, emlak fiyatlarının en çok yükseldiği şehir oldu.

Satılık Konut Fiyat Endeksi’nde geçen yıla oranla yüzde 8,97 artış gerçekleşti

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

REIDIN Emlak Endeksleri Şubat ayı raporuna göre, Türkiye genelinde 68 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi’nde Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 1,10 oranında; geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 8,97 oranında artış gerçekleşti.

Konut satış fiyatlarının en çok azaldığı şehir: Yalova

Şubat ayında Denizli’de metrekare başına konut satış fiyatları yüzde 2,09 oranında artan Denizli, fiyatların en çok yükseldiği şehir oldu. Aynı dönem içerisinde konut satış fiyatlarının en çok azaldığı şehir ise yüzde 0,73 oranı ile Yalova oldu.

Kiralık Konut Fiyat Endeksi’nde yüzde 5,00 oranında artış gerçekleşti

Türkiye genelinde 68 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi’nde ise Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 0,10 oranında artış; geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 5,00 oranında artış gerçekleşti.

Konut kira değerlerinin en çok azaldığı şehir: Afyonkarahisar

Şubat ayında metrekare başına konut kira değerleri yüzde 2,01 oranında artan Aydın, kiraların en çok yükseldiği şehir oldu. Aynı dönem içerisinde konut kira değerlerinin en çok azaldığı şehir ise yüzde 2,00 oranı ile Afyonkarahisar oldu.

Yıllık brüt kira getirisi bakımından en yüksek oran sahip şehir: Aydın

Amortisman süresi bakımından, satın alınan evlerin kiraya verildiğinde alış fiyatını en kısa sürede karşılayabildiği illerin başında Aydın geliyor. Yıllık brüt kira getirisi bakımından en yüksek getiri oranları Aydın, Van ve Giresun şehirlerinde ölçüldü.

Yeni Konu Fiyat Endeksi’nde geçen yıla oranla yüzde 2,79 artış gerçekleşti

Türkiye İş Bankası’nın desteği ile hazırlanan REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçlarına göre, Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 0,46 oranında artış gerçekleşirken, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,79 oranında ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre ise yüzde 73,30 oranında artış gerçekleşti.

İstanbul Anadolu yakasındaki projeler Avrupa yakasına kıyasla artış gösterdi

Endeks, aynı ay içerisinde, İstanbul Anadolu yakasında yer alan markalı konut projelerinde yüzde 0,61 oranında; İstanbul Avrupa yakasında yer alan markalı konut projelerinde yüzde 0,06 oranında arttı. Endeksin başlangıç dönemine göre ise İstanbul Anadolu yakasındaki projeler Avrupa yakasına kıyasla 9.5 puan fazla artış gösterdi.

 

 

İllerin konut fiyatlarındaki bölgesel artış oranları

Yüzde 5 ve altı olan şehirler: Batman, Mardin, Siirt, Şırnak, Diyarbakır, Şanlıurfa, Kilis, Adıyaman, Gaziantep, Van, Bitlis, Hakkari, Muş, Erzurum, Erzincan, Bayburt.

Yüzde 5 ve 10 arası olan şehirler: Bingöl, Elazığ, Malatya, Tunceli, Ağrı, Ardahan, Kars, Iğdır, Zonguldak, Bartın, Karabük, Kayseri, Sivas, Yozgat, Nevşehir, Niğde, Aksaray, Kırıkkale, Kırşehir, Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş.

Yüzde 10 ve 15 arası olan şehirler: Samsun, Çorum, Amasya, Tokat, Çankırı, Kastamonu, Sinop, Antalya, Burdur, Isparta, Konya, Karaman, Ankara, İstanbul, Afyonkarahisar, Kütahya, Manisa, Uşak.

Yüzde 15 ve 20 arası olan şehirler: Adana, Mersin, Bolu, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Düzce, Bursa, Eskişehir, Bilecik, İzmir.

Yüzde 20 ve üzeri olan şehirler: Artvin, Giresun, Ordu, Rize, Trabzon, Aydın, Denizli, Muğla, Balıkesir, Çanakkale, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ.