DEMİR FİYATI DÜŞMEZSE 9 HAZİRAN’DA ŞANTİYELER DURACAK
Yükselen demir fiyatları ve bazı demir türlerinin piyasada bulunamaması müteahhitleri zor durumda bıraktı. 120 bin müteahhit, 9 Haziran’a kadar düşmezse iş bırakacak, çok sayıda şantiyede hayat duracak. 1 ay sürmesi beklenen eylem hem özel sektör hem de kamu projelerinde gecikmelere neden olacak.

Sektöre demir darbesi indirildi

İnşaat Müteahhitler Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, inşaat sektörünün nefes aldığı ve hareketlendiği bir dönemde sektöre adeta demir darbesi indirildiğini dile getirdi.

Fiyatlar düşmezse şantiyeler duracak

Tellioğlu, “9 Haziran’a kadar demir fiyatlarında aşağı yönde somut bir iyileşme olmadığı taktirde üyelerimizden gelen talep üzerine iş durdurma ve paydos çağrısı yapacağımızı üzülerek kamuoyu ile paylaşıyoruz” dedi.

Demirdeki KDV düşsün

Bakan Zeybekci’den, demirdeki aşırı fiyat artışına bir an önce müdahale etmelerini istediklerini vurgulayan Tellioğlu, “Demir fiyatlarını düşürme noktasında çeşitli enstrümanları kullanmak mümkün. Bunlardan çözüm bulamadıkları takdirde demirdeki KDV’nin yüzde 18’den yüzde 9’a düşürülmesini talep ediyoruz” diye konuştu.

Demire ciddi oranda talep var

Türkiye’deki demir kıtlığına, demir fiyatlarındaki aşırı yükselişe anlam veremediklerini belirten Tellioğlu, “Son 4 ayda kilosu 1600 liradan 2 bin 100- 2 bin 250 liraya geldi. Demir üreticileri isteyene istediği kadar demir temin edilebileceklerini söylerken piyasada durum bunun tam tersi. Şimdi alırsan kilosu 2 bin 200 lira, 45 gün beklersen 2 bin lira deniyor. Haliyle firmalar da fiyatın rayına oturmasını bekliyor. Bir de demirin 8’lik, 10’luk, 12’lik, 14’lük 16’lık türleri var. Bunların bir kısmı var bir kısmı yok. İnternetten ihale ile satış oluyor. 1-2 saatlik sürede talep topluyorlar. Kimsenin haberi yok ki talep etsin. Sonra üretici iç piyasada talep yok diyor, oysa ciddi oranda bekleyen talep var. Ülkenin lokomotifi inşaat, inşaatın ise demir. Bu ürünün alternatifi yok” diye vurguladı.