İyi kiracı nasıl bulunur?
0,64 Faizle Konut Kredisi Veren Bankalar

İyi kiracı nasıl bulunur? Kiracı nasıl seçilir? gibi soruların cevabını bulmak için detaylı bir araştırmaya yöneldik. İnsanları zor tanıdığımız bu dönemde “İyi kiracıyı nasıl bulacağım?” diye düşünüyorsanız bu yazımız tam size göre…

İyi kiracı nasıl bulunur?

Doğru ödeme alışkanlığı mı? Yüksek gelir mi? İyi kiracı nasıl bulunur?

İyi kiracı nasıl bulunur? diyen bir gayrimenkul sahibi öncelikle kendisine sorması gereken soruyu samimiyetle cevaplaması gerekiyor. Bu, konunun sonuca ulaşmasında büyük fayda sağlayacak. Bu soru: İyi kiracı mı? İyi bir kira getirisi mi? Eğer cevabınız “iyi kiracı bulmak istiyorum” ise doğru ödeme alışkanlığı olan bir kiracı, yüksek gelir getirecek kiracı adayından çok daha iyidir.
Kiracının kredi notuna bakılarak ödeme alışkanlıkları hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Ancak şunu unutmayın ki kiracı adayının bankaya olan ödeme alışkanlığı ile mal sahibine olan ödeme alışkanlığı biçimi aynı olmayabilir.

Yukarıda samimiyetle cevapladığınız sorunun cevabı “iyi kira getirisi istiyorum” ise herhangi bir ilan sitesinin filtrelendirme kısımlarını kullanarak kira ücreti beklentiniz dahilinde amaçladığınız getiriye odaklanabilirsiniz. Ancak şunu unutmayın ki; ortalama bir kiradan daha fazlasını isterken, fazladan bir gider ile karşılaşma olasılığınız oldukça yüksek.

Cevabınız “hem doğru ödeme biçimi olan iyi bir kiracı istiyorum, hem de yüksek kira getirisi istiyorum” ise bunun için oldukça uzun bir zaman beklemek durumunda kalabilirsiniz.

İyi kiracı nasıl bulunur?
İyi kiracı nasıl bulunur?

Kiracınızı araştırın

Eğer vaktiniz var ise ve gerçekten “iyi bir kiracı istiyorum” diyorsanız; kiracı adayınız hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için kiracının, çıktığı dairesindeki eski gayrimenkul sahibi ile ve komşuları ile görüşebilirsiniz. Eğer daha detaylı bir araştırma istiyorum diyorsanız, gayrimenkule en yakın mahalle bakkalı ile görüşme sağlayabilirsiniz.

İyi kiracı nasıl bulunur?

Güçlü bir pazarlama yapın

Aynı zamanda doğru başlıklar ve ilan sitelerindeki açıklama kısmına tam olarak ne istediğinizi doğru biçimde anlatın. Bu konuda bir tane internet sitesi ile yetinmeyin. Günümüzde onlarca ilan verebileceğimiz gayrimenkul satış ve kiralama ilan siteleri bulunuyor. Bu internet sitelerinden faydalanarak günde binlerce kişiye ulaşmanız mümkün. Doğru pazarlama tekniği ile kiracınız sizi değil, siz iyi kiracıyı seçin.

İyi kiracı nasıl bulunur?

Pazarlık payınızı düşük tutun

İnsanlar, kiralık daire ararken ilan sitelerindeki filtrelendirme kısmına semt ve mahalleyi seçtikten sonra genelde ucuzdan pahalıya doğru sıralama yaparak ilanlara bakıyorlar. Siz pazarlık payınızı yüksek tuttuğunuz takdirde ilanınız alt sıralarda gözükecek ve potansiyel kiracı adayları tarafından görülmeyecek.

İyi kiracı nasıl bulunur?

Uzun vadeli düşünün

İyi bir kiracı geldiğinde bazen kiralama yapacağı gayrimenkulde ufak tefek tamirat yada yenileme gibi özel talepleri olabilir. Ufak masraflar yüzünden olası iyi bir kiracı adayını kaçırmayın.

İyi kiracı nasıl bulunur?

Kurumsal emlak firmalarından destek alın

Kurumsal firmalar, güçlü pazarlama yöntemleri ile kira ödemesinde sorun çıkaracak kişileri daha kolay eler. Kurumsal emlak firmaları ile çalışarak bu kişileri en baştan eleyebilirsiniz.

İyi kiracı nasıl bulunur?

Kefil isteyin

Bunu kabul etmeyecek kişiler yada kefil bulamayacak kişileri eleyin. Basit bir kira kontratı için bile kefil bulamayan kiracı adayınız varsa dikkatli olun. Sorunsuz kiracı öncelikle size huzur ve yatırımlarınız için umut verir. Ev sahibi için huzur ve düzenli yatan kira önceliklidir.

İyi kiracı nasıl bulunur?

Burak ERK / Evden Haberler
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın