BÜYÜK GÜN GELDİ! 1915 ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ’NÜ KİM İNŞA EDECEK? MALİYETİ NE KADAR OLACAK? BU SORU BUGÜN CEVABINI BULACAK!
İstanbul’la Çanakkale’yi yakınlaştıracak, Çanakkale’yi bir lojistik merkeze çevirecek 1915 Çanakkale Köprüsü’nün ihalesi bugün gerçekleştirilecek. İhaleye en az 5 konsorsiyumun katılması bekleniyor.

DÜNYANIN EN UZUN ARALIKLI KÖPRÜSÜ OLACAK

Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe otoyolu projesinin 1915 Çanakkale köprüsü dahil yaklaşık 100 kilometrelik kesimi yap-işlet-devret modeliyle ihale edilecek. İhale, 26 Ocak 2017 tarihinde Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü’nde yapılacak. Lapseki’nin Şekerkaya mevkii ile Gelibolu’nun Sütlüce mevkii arasında yapılacak olan Boğaz köprüsünün toplam uzunluğu 4 bin 23 metre olacak. Köprünün orta açıklığı ise cumhuriyetin 100. kuruluş yıl dönümü münasebetiyle 2 bin 23 metre olarak planlandı. Yan açıklıkları biner metre olacak. 2×3 şeritlik karayolu olacak köprünün tabliye genişliği 36 metre, tabliye yüksekliği ise 5 metre olacak. Dünyanın en uzun aralıklı köprüsü olacak olan Çanakkale 1915 köprüsünün temeli 18 Mart 2017 tarihinde atılacak. Projenin 2023 yılına kadar bitirilmesi planlanıyor.

ÇANAKKALE 1915 KÖPRÜSÜ’NE DEVLER TALİP

15 uluslararası firmanın İHALE ŞARTNAMESİNİ ALDIĞI Çanakkale 1915 Köprüsü’nün ihalesine en az 5 konsorsiyumun başvurması bekleniyor.

Japonya’nın en büyük ikinci ticaret şirketi Itochu ile çelik köprü ve çeşitli ağır sanayi dallarına yönelik makine imalatında faaliyet gösteren Japon firması IHI Corporation, ihaleye Nurol Holding ve Makyol İnşaat’la birlikte gireceği iddia ediliyor.

Hyundai, İtalyan inşaat şirketi Astaldi, İçtaş ve Kalyon İnşaat’la birlikte teklif sunmayı planlıyor.

7,5 milyar dolar değerindeki İstanbul-İzmir otoyolunun yüklenicilerinden Cengiz ve Kolin İnşaat Çinli inşaat devi Sichuan Road and Bridge Co. (CRBC) ile ihaleye katılması düşünülüyor.

Birleşik Arap Emirlikleri’nden SK Mühendislik ve İnşaat Şirketi ve Güney Koreli Daelim Industrial Co., Limak ve Yapı Merkezi İnşaat ile dâhil olması bekleniyor

İhale koşullarına göre gruplar, ihaleye katılabilmek için 100 milyon lira taahhüt etmek zorunda.

KÖPRÜYLE BİRLİKTE 100 KİLOMETRELİK OTOYOL DA İHALE EDİLECEK

352 kilometre uzunluğunda olması planlanan Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Gelibolu-Balıkesir-Savaştepe Otoyolu’nun, ilk etapta Malkara-Gelibolu-1915 Çanakkale Köprüsü ve Çanakkale bağlantısını sağlayacak olan yaklaşık 100 kilometrelik kısmı için ihaleye çıkılacak.

PROJEYLE MARMARA OTOYOL RİNGİNİN SON HALKASI TAMAMLANACAK

1915 Çanakkale Boğaz Köprüsü’nü de içinde barındıran proje Marmara Otoyol Ringi’nin son halkası olacak. İstanbul-İzmir Otoyolu, Kuzey Marmara Otoyolu ve Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Balıkesir-Savaştepe Otoyolu projeleri ile Marmara Denizi’nin çevresi otoyollarla çevirilecek. Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Balıkesir-Savaştepe Otoyolu, Kınalı tarafından TEM’e, Balıkesir’in batısından ise Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu’na bağlanacak.

Temelinin 18 Mart 2017’de atılması planlanan köprü 5 yılda tamamlanacak.

SORULARINIZDA LÜTFEN DETAYLI BİLGİ VERİNİZ

Sorunuzu bir cümleyle özetleyin