BAYRAMPAŞA ESKİ CEZAEVİ ALANINDA KENTSEL DÖNÜŞÜM SÜRECEK!
Bayrampaşa’da “Eski cezaevi alanı” olarak blinen arazide yürütülen kentsel dönüşüm uygulamasına yargı dördüncü kez yürütmeyi durdurma kararı verdi. “Kentsel dönüşüm çalışmaları duracak mı?” sorusuna Bayrampaşa Belediye Başkan Yardımcısı Abdülnaser Şimşek cevap verdi; “İstek doğrultusunda İBB Meclisi’nde bir karar alınır ve proje devam eder” dedi.

RUHSATI ALINDI, İNŞAAT DEVAM EDİYOR

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Bayrampaşa Belediye Başkan Yardımcısı Abdülnaser Şimşek ise “Herhangi bir sorun yaşanmaz. Bu ayki Büyükşehir Meclisi’nde onların isteği doğrultusunda gereken düzenleme yapılır. Yine küçük bir revizyon yapılır ve inşaatta bir sıkıntı olmadan devam eder. Zaten ruhsat alındı, inşaat devam ediyor. Hukuken böyle bir karar alınmış ama iptal kararı projeyi çok sakata uğratacak bir karar değil. Fiilen bir sıkıntı olmaz” ifadesini kullandı. Kar amacı güdülmedi “Cezaevi projesi tamamen sosyal bir proje” diyen Şimşek, “Kar amacı olmayan hatta zararına yapılan bir proje. Çünkü bin metrekare alana 4000 metre inşaat alanı yapıyorken burada 2500 metre inşaat alanı belirledik. Buradaki amacımız Bayrampaşa’yı daha yaşanalır, daha modern bir hale getirmek. Cezaevi projesinde yüzde 60 civarında donatı alanı var. Üstelik proje ilerledikçe cezaevi alanı kadar arsayı aralara serpiştirerek yeşil alan oluşturacağız” diye konuştu.

CEZAEVİ ALANINA KİPTAŞ KONUTLARI YAPILACAK

Bayrampaşa eski cezaevi alanı kentsel dönüşümde kullanılacak. Projede 2 bin 300 konut yapılacak ancak hiç biri satılmayacak. Yeni binalara Bayrampaşa’da depreme dayanıksız binalarda oturanlar ücretsiz yerleştirilecek. Bu şekilde yerinde dönüşümün de önü açılmış olacak. Şubat sonunda başlayacak projeyi KİPTAŞ gerçekleştirecek.

ESKİ CEZAEVİ ALANINA YENİ BİR ŞEHİR KURULACAK

Bayrampaşa’daki Eski Cezaevi binası 2009 yılında Silivri’ye taşınmıştı. Adalet Bakanlığı tarafından takas yöntemiyle ÎBB’ye devredilen arazi İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın talimatıyla Bayrampaşa Belediyesi’ne kentsel dönüşüm çalışması yapılmak üzere tahsis edildi. İşte o arazideki dönüşüm çalışmaları için ilk kazma vurularak çalışmalar başladı. 2 bin 300 konut, 327 yataklı araştırma ve devlet hastanesi, yer altına 3500-5000 araç kapasiteli otopark, okul, cami, meydan, pazar yeri, spor alanları, kütüphane, kafeler ve kreşlerin olacağı, Bayrampaşa’nın çehresini değiştirecek bu projenin içinden ayrıca metro da geçecek. Eski Cezaevi Kentsel Dönüşüm Projesi metro entegrasyonuna sahip nadir projelerden olacak.

DEPREME DAYANIKSIZ EVLERDE OTURANLAR YENİ BİNALARA ÜCRETSİZ GEÇEBİLECEK

Bu alanda yapılacak olan projenin en farklı yanı da depreme dayanıklı evlerde oturmayan Bayrampaşalı vatandaşların bu alanda yapılacak olan modern yapılara ücret vermeden geçecek olmaları. İBB tarafından depreme dayanıklı evlerde oturmayan vatandaşlarla sözleşmeler yapılacak ve vatandaşlar bu alanda yapılacak yeni dairelerine kavuşmuş olacak. Projede konutların hiç biri satılmayacak.

ŞUBAT SONU İNŞAAT BAŞLAYACAK

112 dönümlük arazinin sahip olduğu inşaat alanının 187 bin metrekaresi konut için ayrılacak. 6 bin 300 metrekaresinin park ve rekreasyon alanı olarak dizayn edileceği projede 30 bin metrekarelik içinde kültür merkezi, nikâh ve spor salonlarının olduğu bir sosyal donatı alanı da olacak. Proje alanında yaklaşık 10 bin kişilik nüfusun yaşaması planlanıyor. KİPTAŞ tarafından gerçekleştirilecek projenin inşaat çalışmalarının önümüzdeki ay sonu başlaması ve büyük bir bölümünün 2019’da bitirilmesi hedefleniyor.

MAHKEME BAYRAMPAŞA’DAKİ DÖNÜŞÜM PLANINI DAHA ÖNCE DE DURDURMUŞTU

TMMOB Şehir Plancıları Odası ve Mimarlar Odası İstanbul Şubeleri, Bayrampaşa’daki ‘eski cezaevi alanı’na ilişkin dördüncü kez yargıya taşınan imar planlarında yürütmeyi durdurma kararı verildiğini bildirdi. Şehir Plancıları Odası ve Mimarlar Odası İstanbul Şubeleri tarafından yapılan yazılı açıklama, “Bayrampaşa İlçesi, İsmetpaşa Mahallesi’nde, ‘Eski Cezaevi Alanı’ olarak bilinen alana ilişkin Kentsel Dönüşüm amaçlı imar planları dördüncü kez yargıya taşınmış olup, İstanbul 13. İdare Mahkemesi’nce verilen karar ile planların yürütmesi durdurulmuştur” ifadeleri kullanıldı.

MAHKEME PLANI ŞEHİRCİLİK İLKELERİNE AYKIRI BULDU

17 Mart 2011 tarihinde Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Alanı olarak onaylanan 1/5000 ve bin ölçekli planların mahkemeye taşındığını ve 14 Eylül 2012 tarihinde aynı alanla ilgili olarak yeni plan hazırlandığının belirtildiği açıklamada, yapılan plan değişiklikleri ile davanın konusuz bırakıldığı belirtildi. Açıklamada, “İkinci kez dava konusu edilen bu planlara yönelik, yargılama sürecinde haklılığımızı bilimsel bir şekilde ortaya koyan bilirkişi raporları ve görüşleri mahkemeye sunulmuş iken planlarda yapılan çok küçük değişiklikler ile yeniden onaylanarak askıya çıkartılmış, açtığımız davanın tekrar konusuz bırakıldığı tarafımıza tebliğ edilmiştir” ifadelerine yer verildi. Plan değişikliği üzerine üçüncü kez dava açtıklarını belirten Şehir Plancıları Odası, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi`nde 14 Aralık 2012 tarihinde onaylanan imar planlarının “Yapılaşma şartları yönünden şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve tekniklerine ve hukuka uygun olmadığı” sonucuna varılarak, İstanbul 9. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildiği belirtildi.

ODA SÜREKLİ İMAR PLANI DEĞİŞTİREREK DAVALARI SONUÇSUZ BIRAKAN İBB’Yİ SUÇLADI

28 Eylül 2015 tarihinde planların yeniden hazırlandığının ifade edildiği açıklamada, konunun yeniden mahkemeye taşındığı belirtilerek, “13. İdare Mahkemesi tarafından görülen davada bu kez yürütmeyi durdurma kararı verilmiştir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, mahkemelerin kararlarını aşmak üzere hazırlanan bir mükerrer planı daha onayladığı izlenmektedir. İdari kurumun, yargı kararını bertaraf etmeye ve kamuoyunu kandırmaya yönelik faaliyete ortak olması, kamuoyu güvenini zedelemektedir. Donatı ve yeşil alan ihtiyacı çözülmüş, sağlıklı kentler oluşturulması yönünde bir otorite olması gerekirken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, kendi mülkiyetinde olan ve donatı açısından büyük oranlarda eksiği bulunan bir bölgede yer alan, açık alan veya donatı alanı olarak kullanılabilecek bu alanı, ayrıcalıklı imar haklarıyla yapılaşmaya açması; bölge yapılanma koşulları ve sağlıksız donatı dengesi ile birlikte düşünüldüğünde şehircilik ilkeleri açısından kabul edilebilir nitelikte değildir. Bununla birlikte, kamunun kullanımına kazandırılması gereken alanın, yapılaşma koşulu dahi belli olmayan bir şekilde planlanması kamuyu zarara uğratmaktadır. Planlara yönelik denetleme ve yargılama sürecini adeta atlatabilmek amacıyla yapılan bu uygulamalara rağmen bilimden, kamu yararından ve doğadan yana mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğimizi ve yargı denetiminin sağlanması için konunun takipçisi olacağımızı bir kez daha ifade ediyoruz” denildi.