Konut kredisi borcumuz ne zaman takibe düşer?
0,98 faizle konut kredisi veren bankalar hangileri?

Güzel bir işiniz iyi de bir geliriniz var. Bir ev alalım dediniz. Beğendiniz, bankadan kredi çektiniz ve bir ev aldınız. Ama işler istediğiniz gibi gitmedi. Patron maaşı 3-4 ay vermedi. Bu durumda ne olur? Banka ne zaman krediyi takibe düşürür? Bu durumda ne yapmak gerekir? İşte kredi ödemekte zorlananların bilmesi gerekenler.

Peş peşe 2 taksit ödememezlik yapmayın!

İster kredi, ister kredi kartı borcu olsun, ödeme sorunlarının başladığı durumlarda “Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği” devreye giriyor. Yönetmeliğin 18’inci maddesine göre, kredi çeken peş peşe en az iki taksit ödemezse, banka kredi sahibine 30 gün süre tanıyarak borcun tamamını isteme hakkına sahip. Tüm inisiyatifin bankanın eline geçmemesi için peş peşe iki taksiti ödememezlik yapmamak gerekiyor. Yoksa tüm inisiyatif bankanın eline geçiyor.

Konut kredisi borcumu ödeyemedim. Bankanın ceza faizi ne kadar yüksek olabilir?

Bankanın yasal takip başlattığı durumlar dahil, kredinin geç ödendiği her durumda en fazla çekmiş olduğunuz faiz oranının yüzde 30 fazlası bir gecikme faizi uygulanabiliyor. Yani aylık yüzde 1 faizle kredi kullandıysanız en fazla aylık yüzde 1,30 gecikme faizi ödemek zorunda kalıyorsunuz.

Konut kredisi ödemesini geciktirirsem faizin de faizi olur mu?

Aynı yönetmelikte “Tüketici işlemlerinde bileşik faiz uygulanmaz.” deniyor. Yani yasal takip süreçleri dahil, kredi ve kredi kartınızı geç ödemenizden dolayı hesaplanan gecikme faizi üzerine, faiz uygulanamaz. Faiz sadece anaparanız üzerinden hesaplanabilir.

Ödeyemediğim konut kredisi için banka ile anlaşabilir miyim?

Kredi ödemelerinizde aksamalar yaşamanız durumunda kredi notunuz hızlı bir şekilde düşer. Bu süreçte bankalar genellikle anlaşma yoluna gitseler de alternatif ödeme seçeneklerinde uzlaşılması zordur. Yani kredi notunuz düşmesi durumunda inisiyatif çoğunlukla bankanın elinde olur. Bunun için en doğru yol kredi ödemeleriniz bozulmaya başlamadan önce banka ile farklı ödeme planı için anlaşma yoluna gitmeye çalışmanızdır.

Başka bankadan kredi kullanarak konut kredisi borcumu kapatılabilir miyim?

Borçlu olduğunuz banka haricindeki bankalardan, borç kapatma kredisi olarak adlandırılan kredi ürünlerini kullanma şansınız mevcut. Bu kredilerin mantığı ise tüm borçlarınızı tek bir kredi çatısı altında toplamaktır. Ancak borç kapatma kredilerinde, yeni kredilerde uygulanan prosedürlerin neredeyse tamamı uygulanır. Yani temel olarak kredi notunuzun ve kayıtlı gelirinizin almak istediğiniz kredi için yeterli olması gerekir.

Konut kredisi borcumdan dolayı banka hesaplarıma ve maaşıma haciz gelir mi?

Kredilerinizi ödemediğiniz için yasal işlem başlatılması durumunda, banka hesaplarınıza haciz konulabilir. Ancak maaşınızın en fazla yüzde 25’ine haciz gelebilir. Maaş hesabınızın tamamına haciz konulamaz. Hesaplarınıza haciz gelmesi durumunda maaş hesabınızın hangisi olduğunu ilgili kurum veya kişilere bildirmeniz gerekebilir.

Konut kredisi borcumu ödeyemezsem evime ve eşyalarıma haciz gelir mi? Ne yapmalıyım?

Konut kredisi borcunuzu ödeyememeniz durumunda, size ait olan tüm taşınmaz ile araçlara haciz işlemi başlatılabilir. Eşyalarınızdan ise gündelik yaşam için lüzumlu görülen koltuk, yatak, buzdolabı, çamaşır ve bulaşık makinesi gibi eşyalarınız haczedilemez. Bunun dışında, kıymetli evrak, antika, değerli taş ve madeni süs eşyaları haczedilebilecek mallarınız arasında yer alır. Tabi haczedilen mallar değerinin çok altında satılacağından kaybınız büyük olur. Ayrıca haciz masraflarının da sizin ödemek zorunda kalmanız masrafları daha da artırır. Bu yüzden iş hacize doğru gidiyorsa yapılacak en mantıklı iş haczedilmeden konutu satıp borcunuzu kapatmaktır. Çünkü banka konutunuzu haciz yoluyla satışa çıkarırsa değerinin çok altında alıcı bulacaktır.