ANTALYA ALAKIR VADİSİ SİT ALANI İLAN EDİLDİ
3 yıl önce Danıştay kararıyla 1’inci Derecede Doğal SİT Alanı olarak tanımlanan Antalya Alakır vadisi, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin imzasıyla 3 ayrı statüde Doğal SİT alanı ilan edildi.

Alakır 3 ayrı statüde sit alanı yapıldı

Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu’nca hazırlanan raporda Alakır nehri ve bölgesi farklı statülerde üçe ayrıldı. Komisyon raporunda, 72 hektarlık bölge ‘Kesin Korunacak Hassas Alan’ olarak gösterildi. 832 hektarlık kısım ‘Nitelikli Doğal Koruma Alanı’, 25 hektarlık kısım ise ‘Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı’ olarak tescillenmesi önerildi.

Komisyonun bu raporu 2 Şubat tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’ne gönderildi. Ardından da Kumluca İlçesi’ndeki Alakır Çayı’nın doğal SİT alanının koruma amacı taşıyan rapor, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki tarafından imzalanarak onaylandı.

Kesin korunacak hassas alanlar için Bakanlar Kurulu kararı gerektiğinden, Bakan Özhaseki’nin imzasının ardından onay için Bakanlar Kurulu’na gönderildi.

HES mücadelesi yürütenler sevindi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki tarafından koruma kararını imzalaması, bölgede uzun yıllardır nehir üzerindeki HES’lere karşı hukuki mücadele veren Alakır Nehri Kardeşliği üyelerini sevindirdi. Alakır’da 10 yılı aşkın süredir ekolojik yaşam süren Tuğba- Birhan Erkutlu çifti sevinçlerini şöyle dile getirdi:

“Şimdiki süreçte bu alanların haritasının Antalya Valiliği’nce duyurularak askıya asılması var. Sürecin takipçisiyiz. Destek olan tüm dostlara, Alakır Vadisi’nde yaşam mücadelesi veren tüm canlılar adına teşekkür ve şükranlarımızla.”