Konut kredisi borcu olan bir konut kredisi daha çekebilir mi?
EN UYGUN KONUT KREDİSİ HANGİ BANKADA? KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI EYLÜL 2018

Krediyle bir konut aldınız. Henüz borcu bitmedi. Ama başka uygun fiyatlı konut buldunuz ve onu da krediyle almak istiyorsunuz. Bu mümkün mü? Yani bir konut kredisi ödemeniz devam ederken onu kapatmadan başka bir konut kredisi alabilir misiniz?

Kısa cevap: Evet

Üzerinde bir konut kredisi bulunanlar yeni bir konut kredisine ihtiyaç duyduğunda, ikinci kredi için bankaya başvuru yapabiliyor. Aynı anda iki konut kredisi çekmeyi engelleyen hukuki bir madde bulunmuyor. Ancak bankalar üzerinde kredi bulunan bir kişiye yeniden kredi verme konusunda biraz katı davranıyor. Bu noktada ikinci krediyi alabilmenizdeki en önemli ölçüt kredi notunuz. Aylık geliriniz, ödeyebileceğiniz tutar ve halen ödemekte olduğunuz kredi miktarı da bankalar için önemli bir ölçüt. Kişinin kredi taleplerinin ret oranı da bankanın olumlu cevap vermesinde önemli rol oynuyor.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notu kişinin hesap hareketleri, ödemeleri, düzenli gelir ve gider tablosu, SGK kaydı üzerinden belirleniyor. Kredi kartı borcunu düzenli olarak ve asgari üstü tutarda ödeyen kişilerin kredi notu daha yüksek oluyor. Aylık maaş miktarı ve gider oranı, gecikmeden ödeme gerçekleştirmesi de kredi notunu etkiliyor. Fatura ödemelerinin düzenli yapılması, halihazırda bulunan konut kredisinin vadesi, var olan diğer gayrimenkul yatırımları ve varsa hisse senedi, repo, döviz yatırımları kredi puanını belirliyor. Kredi notu düşük olan kişiler ödemelerini aksatmadan yaparak bir süre sonra kredi notunu yükseltebiliyor.

Üçüncü Konut Kredisi Alınabilir mi?

Eğer yeterli kredi puanı varsa, diğer iki kredinin ödemesinde bir sıkıntı yaşanmıyorsa ve banka incelediğinde aylık gelir ailenin giderinin yeterince üstündeyse kimi bankalar aynı kullanıcıya üçüncü krediyi de verebiliyor. Kimi kredi kullanıcıları düzenli ödeme yapmışsa ve kredi puanına güveniyorsa, başka bir banka üzerinden yapılandırma yaparak kredi borçlarını tek çatı altında toplayabiliyor. Refinansman ve ikinci kredi işlemleri banka inisiyatifi ile gerçekleşiyor ve prosedürler bankadan bankaya değişiyor.

Kullanıcıların konut kredisine başvurmadan önce kredi notlarını öğrenmeleri, düşükse yükseltmek için bir süre beklemeleri ardından uzman yardımı ile ikinci krediyi alıp alamayacağı konusunda görüştükten sonra başvuru yapması öneriliyor. Zira yapılan başvurunun reddedilmesi kişinin sicilini kötü etkiliyor. Birden çok bankadan görüş almak ve önceliğin daha önce kredi çekilen bankaya verilmesi öneriliyor. Bankaların kampanya dönemlerinden yararlanılması da kullanıcıların avantaj sağlamasına vesile oluyor.