İSTANBUL’DA HANGİ İLÇE DAHA FAZLA DEĞERLENİYOR? EMLAK ENDEKSLERİ NE KADAR GÜVENİLİR?
Birbirinden farklı emlak endeksleri, farklı veriler ortaya koyuyor. Son açıklanan endekslerden biri de internet üzerinden satılık-kiralık gayrimenkul ilanı verilebilen www.hurriyetemlak.com internet sitesine ait.

Buna göre İstanbul’da satılık ticari gayrimenkullerin ortalama metrekare fiyatı 7 bin 24 TL. Son bir yılda satılık fiyat ortalaması yüzde 12 artmış görünüyor. Kiralık konutlar da yüzde 9 artışla 28 TL metrekare ortalamasına ulaşmış.

Bu veriye göre İstanbul’da amortisman süresi 21 yıla çıkmış görünüyor.

GEÇEN AYIN ŞAMPİYONU KAĞITHANE

Endeks verilerime göre, İstanbul Kağıthane, son bir ayda ticari gayrimenkul fiyatlarının en fazla yükseldiği ilçe.

Kağıthane’de bir ayda ortalama metrekare fiyatı tam yüzde 9,5 oranında artmış. Metrekare birim fiyatı 4718’den 5.167 TL’ye ulaşmış. İlçedeki bir yıllık artış ortalaması ise yüzde 24. Kağıthane’de kiralık ticari gayrimenkullerin ortalama metrekare fiyatı ise son bir yılda yüzde 12 oranında artarak 19 TL’ye ulaşmış.

Bu verileri etkileyen önemli faktörlerden biri de Kağıthane’de geçtiğimiz aylarda satışa çıkan yeni projeler. Bu marka projelerde konut fiyatları Kağıthane ortalamasının çok üzerinde olunca, fiyatlar da otomatik olarak yukarı çıkmış. Ancak Kağıthane Belediyesi’nin dönüşüm çalışmalarının da bölgeye değer kattığını gözardı ermemek gerekli.

SON 1 YILDA EN FAZLA DEĞERLENEN İLÇE ÜSKÜDAR

uskudar-konut-fiyatlari

Son bir yılın şampiyonu ise geçiğimiz ay Kağıthane’nin gerisinde kalan Üsküdar. İlçede son bir aylık artış yüzde 7,1 oranında. Son bir yıldaki yükseliş ise tam yüzde 103. Ortalama metrekare fiyatı ise 13 bin 235 TL. Kiralıklarda ise yıllık artış yüzde 30’u buluyor. Üsküdar’da ortalama metrekare kira fiyatı ise 37 TL’ye ulaşmış durumda.

Son bir yılda Üsküdar’da fiyatları ikiye katlayacak kadar büyük bir olay yaşanmış değil. İstanbul genelinin 9 kat üzerinde artışa sebep olacak fiili bir durum da görünmüyor zaten. Üsküdar’daki artışın en önemli etkisi kentsel dönüşüm çalışmaları olsa da bu artışın suni olduğu söyleniyor. Zaten bu veriler dikkate alınırsa Üsküdar’da amortisman süresi neredeyse 30 yıla çıkıyor.

GEÇEN AYIN ÜÇÜNCÜSÜ BAHÇELİEVLER

Endekste üçüncü sırada yer alan Bahçelievler’de son bir aylık artış yüzde 4, yıllık artış ise yüzde 17. Bahçelievler’de bulunan satılık ticari gayrimenkullerde ortalama metrekare fiyatı 5 bin 111 TL’ye ulaşırken; kiralıklarda bir yılda yüzde 24 artarak 22 TL’ye ulaşmış.

Bu rakamlar ilk iki sıraya kıyasla daha gerçekçi olsa da genel algıyı etkilemiyor.

Gerçekçi rakamlardan oluşmayan emlak endeksleri güven vermiyor.