TAŞ YAPI-KADIKÖY BELEDİYESİ ARASINDA NELER OLUYOR?
Taşyapı, Four Winds projesini haksız yere 30 ay geciktirdiği gerekçesiyle Kadıköy Belediyesi’ne tazminat davası açmış ve 101 milyon TL tazminat kazanmıştı. Dava sonrasında Taşyapı’yla Kadıköy Belediyesi arasında karşılıklı suçlamalar yapılıyor. Peki aslında olay tam olarak ne? Taraflar ne diyor?

SUÇLAMALARA KONU İNŞAAT SÜRECİ NASIL GELİŞTİ?

İstanbul Kadıköy Göztepe’de bulunan ve “Meteoroloji arsası” olarak bilinen 44.783 metrekarelik alan 2004 yılında Maliye tarafından kat karşılığı inşaat yapmak üzere ihale edildi. İhaleyi Taşyapı kazandı. Buna göre projedeki dairelerin yüzde 40’ı firmaya, yüzde 60’lık bölümü Maliye’ye ait olacaktı.

Bu noktada Kadıköy Belediyesi projenin yüzde 30’unun kendisine ait olduğu gerekçesiyle devreye girdi. Ancak maliye de Taşyapı’da Kadıköy belediyesinin talebine yanıt vermedi.

Ardından Kadıköy Belediyesi kamuya ait bu alanın imara açılmasına itiraz etti ve imar planlarının iptali için dava açtı. Mahkeme 11 Ocak 2008 tarihinde yürütmenin durdurulması kararı verdi. Mahkemenin kararından sonra Kadıköy Belediyesi inşaatı mühürledi. Taşyapı, mahkemenin durdurduğu planı değiştirdi. Değiştirilen plan İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından onaylandı.

Kadıköy Belediyesi bu onayı da Danıştay’a taşıdı. Dava sürerken inşaat devam etti ve 47 katlı 4 blok yapıldı.

Buraya kadar ki süreç yaklaşık 10 sene sürdü.

Bu noktada 2 dava açıldı. İlkini Kadıköy Belediyesi Maliye’ye açtı.

İkincisi ve tartışmalara neden olan davayı ise Taşyapı Kadıköy Belediyesi’ne açtı. İşte tartışmalara da bu davanın sonucu neden oldu.

KADIKÖY BELEDİYESİ 101 MİLYON TL MADDİ TAZMİNAT ÖDEYECEK

Taşyapı’nın İstanbul Anadolu 6. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açtığı davada görevlendirilen bilirkişi rekor bir zarar belirledi. Bilirkişi raporuna göre 2007 ve 2010 yılları arasında 30 aylık süre içinde inşaatın tamamlanamamasından Kadıköy Belediye Başkanlığı sorumlu tutuldu.

Aynı raporda Taşyapı’nın “basında çıkan olumsuz yazılar nedeniyle satış yapamadığı” belirtildi.

Aralık 2016 tarihinde görülen davada İstanbul Anadolu 6.Asliye Hukuk Mahkemesi Kadıköy Belediyesini 101 milyon TL maddi tazminat ödemesine karar verdi.

KARAR SONRASI SUÇLAMALAR BAŞLADI

Tazminat tutarı bu kadar yüksek olunca taraflar karşılıklı suçlamalara başladı. Taşyapı’nın Kadıköy’deki yeşil alanlara, camilere, parklara icra yoluyla el koymaya çalıştığı iddia edildi. Hatta Kadıköy genelinde Taşyapı aleyhine kampanya başlatıldı. Kadıköy belediyesi de hem inşaat hem dava sürecine ilişkin suçlamalarda bulundu.

NUHOĞLU: KARAR KABUL EDİLEMEZ

Karara ilişkin konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu şunları söyledi: “Bu karar hukuk açısından içler acısı bir karardır. Kamu haklarının, kamu iradesinin yok sayıldığı bu kararı kabul etmemiz mümkün değil. Hem kamuya ait olan yeşil alanı alacak ve buraya ayrıcalıklı imar kullanarak yapı yapacaksın. Hem bunda da tatmin olmayacak dokuz bin metrekareye yakın fazla inşaat yapacaksın hem de seni kamu adına uyaran bir belediyeye tazminat davası açacaksın. Böyle bir şey kabul edilemez.

NUHOĞLU: KAÇAK İNŞAAT MALİYETİNİ KAMUYA YÜKLÜYORLAR

Mahkemenin böyle bir karar vermesi akıl tutulmasından başka bir şey değil. Ayrıca mahkemece hükmedilen tazminat miktarı; soruşturma sürecinde bilirkişi raporlarında belirtilmeyen bir miktar. Taşyapı duruşmadan üç gün önce tazminat tutarını biliyormuş gibi bu miktar üzerinden dava harcı yatırıyor. Firma mahkemenin belirlediği tazminat tutarını dava süreci tamamlanmadan nasıl bilebilir? Bu şaibeli bir durumdur.

EMRULLAH TURANLI: BOŞ VE KANITSIZ KONUŞUYOR

Taşyapı Grubu Başkanı Emrullah Turanlı, Kadıköy Belediye Başkanlığı’ndan yapılan açıklamalara isyan etti. Kadıköy Belediye Başkanlığı’nın, Turanlı’nın mahkemeden kazandığı 130 milyon TL alacağı karşılığında ilçedeki camilere ve parklara haciz koyduğu iddiası üzerine konuşan işadamı şunları söyledi: “İftiranın böylesiyle 53 yıllık hayatımda ilk kez karşılaşıyorum. Mantık dışı bu iddia. Ben cami yapan ve yaptırmaya gönül veren bir nesilden geliyorum. Böyle bir iddianın gerçekle hiçbir ilgisi olmadığı da İcra Müdürlüğü’nün verdiği kararın belgesi ile sabittir. Ben boş söylemem ve dinlemem, bir şey iddia edersem mutlaka belgesi vardır. Kadıköy Belediye Başkanı ise boş ve kanıtsız konuşuyor?”

TURANLI: SUÇ İŞLEMEYE DEVAM EDİYOR

İstanbul Anadolu 24’üncü İcra Dairesi’nin verdiği kararın belgesiyle Kadıköy Belediyesi’nin devlete ait imarlı arazinin satışı üzerine Maliye’den yüzde 30 pay isteyip alamayınca projeyi kanun dışı engellemeye başvurduğunu ifade eden Turanlı, 7 yıl süren dava sonucunda belediyenin toplam 130 milyon TL tazminat ödemeye mahkum olduğunu kaydetti. Turanlı şöyle devam etti: “Ben her yönden haklıyım. Birincisi bu imarlı arazi devletin malı. Bu inşaatı kat karşılığı devlete yaptım. İnşaatı bitirip iskanı da aldım. Kadıköy Belediyesi devlete ait yüzde 60 hisseden yüzde 30 pay isteyip Maliye Bakanlığı’ndan alamadığı gibi kanunsuz engellemeler yaptığı için toplam 130 milyon lira tazminata mahkum oldu. Şimdi de bu tazminatı ödememek ve kendini halka karşı haklı çıkarmak için olayları gerçek dışı gösterme çabalarına girerek hâlâ suç işlemeye devam ediyor.”

BELEDİYENİN BÜTÇESİNİN YÜZDE 20’Sİ TAZMİNATA MI GİDECEK?

Kadıköy Belediyesi’nin yıllık bütçesi yaklaşık 500 milyon TL. Mahkemenin verdiği karar göre Taşyapı’nın alacağı sadece maddi tazminat 101 milyon TL. Yani belediyenin 2017 bütçesinin 5’te birine Taşyapı el koyabilir. Bu noktanın Kadıköylülerin alacağı hizmetleri aksatmadan nasıl çözüleceği ise merak konusu. Üstelik uzlaşmaya gitmek yerine karşılıklı suçlamaların yapıldığı bir ortamda Kadıköylülerin bu süreçten etkilenmemesi oldukça zor görünüyor.

TARTIŞMALARA NEDEN OLAN PROJE NEREDE?

“Meteoroloji arsası” olarak da bilinen ve şu an üzerinde Four Winds projesinin yükseldiği arsa Selamiçeşme Özgürlük Parkı ile Bağdat Caddesi arasında yer alıyor.

44 bin metrekarelik alanda 47 katlı 4 blok yer alıyor.

İstanbul’un en değerli noktalarından birinde yer alan projede daire metrekare fiyatları 5800 dolardan başlıyor.

Web : http://tasyapifourwinds.com/