SÜRYANİLERİN MARDİN’DE YAPTIĞI AKİTU OTEL HİZMETE AÇILDI

40 yıl önce Mardin’den İsviçre’ye göç eden Süryanilerin Mardin’de yaptığı Akitu Oteli hizmete girdi. Orhan Debasso, Edwerd Debasso ve Coni Lahdo’ya ait 110 yataklı otel 20 milyon liraya mal oldu.

Turist sayısı artıyor

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Açılışta konuşan Mardin Valisi Mustafa Yaman, şehirdeki 40 tesisin yaklaşık 5 bin yatak kapasitesi olduğunu söyledi. Yılın ilk üç ayında kente gelen turist sayısının yüzde 53 arttığını söyleyen Vali Yaman, “Mayıs ayı için otellerde yer yok. Önceden rezervasyon yapılmış durumda. Tabii bunu da terörle mücadelede alınan başarılı sonuçlar ve Cazibe Merkezleri Programları bölgede umut ve moralin yükselmesini sağladı.” dedi.

Süryaniler Mardin’e önemli eserler kazandırdı

AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu ise Süryani hemşehrilerinin kent turizmine önemli eser kazandırdığını dile getirerek “İnşallah bu yıl turizmde 2016’dan daha iyi olacak. Bu yatırıma katkısı olan bütün yurttaşlarımızı tebrik ediyorum.” ifadesini kullandı.

Son aylarda sektör canlandı

Mardin Turizm ve Otelciler Derneği (MARTOD) Başkanı Özgür Azad Güngör, geçen yıl terör olayları dolayısıyla il turizminin büyük sıkıntı yaşadığını hatırlatarak son aylarda sektörde canlanma olduğunu belirtti.

Memleketlerine yatırım yapıyorlar

Akitu Otel Genel Müdürü Yaşar Acar ise yurt dışında yaşayan Süryanilerin memleketlerine yatırım yaptığını kaydetti.

Daha sonra otelin açılışı gerçekleştirildi.