NÜFUSUNA KIYASLA EN FAZLA KONUT ANKARA’DA SATILIYOR
TÜÎK tarafından açıklanan nisan ayı konut satış istatistiklerine göre en fazla konut satılan il her zamanki gibi İstanbul oldu. Ancak nüfusa oranlandığında en çok konut satışının gerçekleştiği il olarak başkent Ankara ön plana çıktı. İstanbul 20 bin 66 konut satışı ile toplam konut satışından yüzde 17,5 pay alırken, Ankara 13 bin 364 konut satışı ve yüzde 11,7 pay ile ikinci sırada yer aldı. İstanbul’un nüfusunun Ankara’nın neredeyse 3 katı olduğu düşünülürse, aradaki fark çok da yüksek görünmüyor. Uzmanlar, Başkent’in eski gecekondu bölgelerinde yaşanan dönüşümün bu satış rakamlarında büyük etkisi olduğunu düşünüyor.

Eski gecekondular yeni lüks semtler oldu

Ankara’nın merkezi genişliyor ve modern konutların yer aldığı Anıttepe, Maltepe, Beştepe, Kocatepe gibi bölgelere yenileri ekleniyor. Hacettepe, Şafaktepe, Şentepe, Ufuktepe, Beytepe, Aktepe bölgeleri, son dönemde yükselen konut projeleriyle dikkat çekiyor. Çok değil, 10 yıl öncenin gecekondu bölgelerinde bugün rezidanslar, lüks konutlar yükseliyor.

Gayrimenkul uzmanı Salim Taşçı, kentsel dönüşüm projelerinin gerçekleştiği semtlerdeki emlak piyasasını anlattı. 20 yıl önce Şentepe, Ufuktepe bölgesinde ve kentsel dönüşüm projelerinin yükseldiği Mamak ve Altındağ bölgesinde gecekonduların 5-10 bin TL aralığında satıldığını anlatan Taşçı, “Bugün ise bir daire en az 250 bin TL’den alıcı buluyor, bu fiyat 350 bine kadar yükseliyor. Eskinin gecekondu mahallesi bugün lüks semtleri oldu” diye konuştu.

Ankara’da konut fazlalığı artıyor

Başkent’te yeni konut sayısının her geçen gün arttığını ve arz talep dengesinin bozulmaya başladığını anlatan Salim Taşçı, şöyle konuştu:

“Son 4 yılda Ankara için konut dengesi çok iyiydi, satışa çıkan konut ve alıcı sayısı örtüşüyordu. Artık alıcı sayısı inşa edilen konutları karşılamıyor. Budurumda fiyatların düşmesi gerekiyor ancak düşmüyor. Konutta fazlalık artmaya devam ederse Ankara’da gayrimenkul sektörü darbe alır. Yeni projeler yaratırken iyi düşünmek gerekiyor.”