MANİSA AKGEDİK TOKİ KONUTLARI YAZA YETİŞECEK
TOKİ Manisa’da Akgedik’te 4 bin 600 konut inşa edecek. Bu kapsamda 1. etapta yapımına başlanan 1101 konut yaz aylarında sahiplerine teslim edilecek. 1523 konutluk ikinci etaptaysa çalışmalar sürüyor.

Konutlar az katlı

Projede, uzun süredir uygulanan tünel-kalıp sistemlerine farklı bir yaklaşım getiriliyor. Az katlı planda tasarlanan konutlar ile organik mahalle dokusuna ve sokak oluşumuna imkan tanınıyor. Buna göre, kademeler ile farklı kotlarda birleşmiş bitişik nizam konutlar oluşturarak, standart üretimlere katkı sunulması amaçlanıyor. Projelendirme aşamasında, topoğrafyanın izin verdiği imkanlar ölçüsünde ve sistemin sınırları çerçevesinde, eski sistemin zorlandığı derin kazı ve tesviyelerden kaçınılıyor ve kademeli bir mahalle yerleşim tasarımı oluşturuluyor.

Geleneksel mimari kullanılıyor

Akgedik’e kurulacak olan “mahalle”, konut cephelerindeki öğelerde de farklılık taşıyor. Konutların dış cephelerinde geleneksel mimari yapı elemanları yalın bir dille ele alınarak, projeye ait mimari kimlik ve karakter oluşturuluyor.

Geniş yeşil alanları var

Konut alanı peyzaj uygulamalarıyla da dikkat çekiyor. Bahçe, rekreasyon ve oyun alanı gibi ihtiyaçların karşılanması amacıyla parsel ölçeğinde iç avlular, yapılar arasında kalan yeşil alanlar fonksiyonel hale getiriliyor. Bu sayede, konutlar dışında geleneksel bir mahalleyi oluşturan unsurlar olan cami, ticari merkezler, eğitim yapıları ve park alanları, insan ölçeğinde ve erişilebilir mesafelerde planlanarak gerçekçi bir tasarım yaklaşımı yansıtılıyor.

Ayrıca mahalleye 2 cami, 4 ticari merkez, 2 anaokulu, 2 ilkokul, 2 ortaokul, 2 lise de inşa edilecek ve rekreasyon alanı çalışmaları yapılacak.