İzmir’de konut fiyatları artıyor mu? Hangi ilçe ne kadar değerlendi?
Sahibinden.com verilerini derleyen Evden Haberler’in araştırmasına göre İzmir’de konut fiyatları son bir yılda yüzde 15,58 oranında arttı. Konutların ortalama metrekare fiyatı 2 bin 825 TL oldu. Son 2 yıla bakıldığında ise konut fiyatlarının yüzde 39 oranında arttığı görülüyor. Son 4 yıldaki artış ise yüzde 82’yi geçiyor. Peki İzmir’in hangi ilçesinden konut alanlar kısa ve orta vadede ne kadar kazandı? Hangi ilçe değerlendi, hangi ilçe yatırımcısına kaybettirdi? İşte ilçe ilçe İzmir’deki konut fiyatlarındaki artış oranları!

İzmir’de son 1 yılda konut fiyatları en fazla Çiğli’de arttı !

İzmir’de Eylül ayı verilerine göre konut fiyatları son 12 ay içerisinde 32,50 oranınla en fazla Çiğli’de arttı.Konut fiyatlarının en fazla arttığı diğer ilçeler ise yüzde 32.40 ile Foça, yüzde 30,73 ile Aliağa oldu. Özellikle Çiğli ve Aliağa’da köprü projesinin etkisi büyük oldu.

Konut fiyatlarında en az artış ise, Konak, Çeşme ve Selçuk’da yaşandı. Konak’da konut fiyatlarında son 12 ayda yaşanan artış yüzde 2,5’te kaldı. En az artışın yaşandığı diğer ilçeler  yüzde 4,68 ile Çeşme, yüzde 6,18 ile Selçuk oldu. Ancak Çeşme, ortalama 7 bin 276 TL’lik metrekare değeri ile hala İzmir’in açık ara en değerli ilçesi.

İşte İzmir’de konut fiyatlarının son 1 yıllık performansı!

İzmir’ de konut fiyatları 2 yılda yüzde 40 arttı

İzmir’de satılık konut fiyatlarında son 2 yılda yaşanan artış yüzde 39,2 oldu. 2015 Eylül-2017 Eylül dönemindeki 2 yıllık süreçte, İzmir’de konut fiyatları en fazla Foça’da arttı. İlçedeki artış yüzde 88,6 oldu. Bu ilçeyi yüzde 85,14 Tire, yüzde 53,32 ile de Aliağa izledi. Enflasyon ve dolardaki hareketlenmeyi düşününce bu 3 ilçedeki artışın yatırımcının hanesine artı olarak yazıldığını söylemek yanlış olmaz.

İzmir’de son 2 yılda konut fiyatlarının en az arttığı ilçe ise Konak. İzmir’in merkezindeki ilçede fiyatlar 2 yılda yüzde 10,55 oranında arttı. Konak’tan sonra fiyatların en az arttığı ilçeler ise yüzde 23,43 ile Ödemiş, yüzde 24,04 ile de Bayraklı.

İşte İzmir’de konut fiyatlarının son 2 yıllık performansı!

İzmir yatırımcılara 4 yılda çok kazandırdı

Son 4 yıl, yani biraz daha uzun vadeli olarak konut fiyatlarına bakıldığında, İzmir’in artış oranları yatırımcısını memnun etmiş görünüyor. İzmir’de son 4 yılda konut fiyatlarındaki genel artış oranı yüzde 82,8 olarak gerçekleşti. 4 yıl önce 1.545 TL olan ortalama metrekare fiyatı 2873 TL’ye kadar çıktı.

Son 4 yılda İzmir’in 6 ilçesinde fiyatlar yüzde 100’ün üzerinde arttı

Evdenhaberler’in araştırmasına göre İzmir’de son 4 yılda en çok değerlenen ilçe yüzde 124,9’luk artış ile Foça oldu. Bunda o yılların Türkiye geneli itibariyle de fiyatlarda rekorların kırıldığı yıllar olmasının etkisi büyük. En çok değer kazanan Foça’yı yüzde 117 ile Urla, yüzde 104 Çiğli takip ediyor. Yüzde 100’ün üzerinde artış sağlayan diğer ilçeler ise Seferihisar, Çeşme ve Tire.

Son 4 yılın verilerine göre sürekli artış görülen İzmir’de, yatırımcısının yüzünü daha az güldüren ilçeler ise yüzde 51 ile Torbalı, yüzde 53 ile Konak ve yine yüzde 53 ile Ödemiş oldu.

İşte İzmir’de konut fiyatlarının son 4 yıllık performansı!

 

SORULARINIZDA LÜTFEN DETAYLI BİLGİ VERİNİZ

Sorunuzu bir cümleyle özetleyin
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*