İZMİR OPERA BİNASI NEDEN EN YÜKSEK TEKLİFİ VEREN FİRMAYA VERİLDİ?
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, Karşıyaka’ya yapacağı Türkiye’nin ilk opera binası için ihale sonuçlandı. İhaleyi 429 milyon lirayla en yüksek teklifi veren Çağdan Mühendislik ile Waagner – Bıro Austria Stage Systems AG ortak konsorsiyumu kazandı. En düşük teklif 327 milyon liraydı. Arada 102 milyon lira fark var.

102 milyonluk ne yapacak?

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin opera binası ihalesi tartışmaları da beraberinde getirdi. İhaleyi dünyada bir çok opera binasını yapan Waagner Biro firmasının da katıldığı konsorsiyum kazandı. Waagner Biro’nun tecrübesi şüphesiz tartışılmaz. Ancak en düşük teklifle arasında 102 milyon liralık fark olması tartışma yarattı. Uzmanlar Waagner Biro’nun tecrübesinin tartışılamayacağını ama aradaki farkın çok fazla olduğunu söylüyor.

En yakın teklifle arasında 50 milyon lira var

Toplam 4 konsorsiyumun teklif verdiği ihalede, en düşük teklif 327 milyon 490 bin lira ile Taca İnşaat ve A-Grup iş ortaklığından geldi.

İhalede Yenigün AŞ-Deda konsorsiyumu 379 milyon 600 bin TL, Ermit- Mapavri Ortak Konsorsiyumu ise 337 milyon TL teklif sunmuştu.

Yani Waagner Biro en yakın rakibinden de 50 milyon lira fazla fiyat istedi. Buna rağmen ihaleyi kazanmayı başardı.

Operada neler olacak?

Mavişehir Opera Binası projesinde, 1435 kullanıcı kapasiteli ana salon ve sahnesi, 437 seyirci kapasiteli küçük salon ve sahnesi ile prova salonları, opera bölümü ve bale bölümü yer alacak.