HEM TATİLLİK HEM YATIRIMLIK! EGE’DE NEREDEN YAZLIK ALINIR?
Evi olanların gayrimenkul için ikinci tercihi genelde yazlık oluyor. Kimi yazlık için villayı tercih ederken kimi de küçük de olsa bir daire arıyor.

Türkiye’nin yazlık anlamında belki de en fazla tercih edilen bölgesi ise Ege. Hem İstanbul ve İzmir’e yakınlığı, hem de Antalya gibi daha güneydeki illere göre biraz daha serin olması, bölgenin tercih edilmesinde önemli rol oynuyor.

Peki ege’de yazlık fiyatları ne kadar? Nerelerden yazlık alınır?

Turizm bölgelerinde metrekare fiyatı 2 bin liradan başlıyor

Türkiye’nin önde gelen turizm bölgelerinin yer aldığı Ege’de yazlık konutların fiyatı, site içerisinde olmasından denize yakınlığına, binanın yaşından malzeme kalitesine, konumundan büyüklüğüne kadar farklı kriterlere göre değişiyor.

Turizm bölgelerinde yazlık konutların metrekaresi 2 bin liradan başlayıp 12 bin liraya kadar çıkıyor.

Çeşme’de yabancılara satış fiyatları artırdı

İzmir ve deniz denilince akla gelen ilk yer Ilıca plajı ve Çeşme. Çeşme’de yazlık konut fiyatları son bir yılda yüzde 15-20 civarında arttı. Bu artışta sosyal medya fenomenlerinin de rolü var. İster sevin ister sevmeyin fenomenler takipçilerini etkiliyor ve yönlendirebiliyor.

Çeşme’de son yıllarda konsept projeler geliştiriliyor. Bölgenin değerini artıran bu projeler Paşalimanı, Reisdere, Ilıca ve Alaçatı bölgelerinde yer alıyor.

Reisdere’deki TOKİ Konutları’nda bile fiyatların 170-180 binden başladığını, bu rakamın TOKİ’nin rakamları olduğunu not düşelim. Şu an TOKİ projesinde satın almak isteseniz en az 300 bini gözden çıkarmalısınız.

Çeşme denilince şüphesiz akla gelen ilk yer de Alaçatı. Bozulmamış dokusu, sınırlı imarlı alanı sayesinde Alaçatı’da arsa fiyatları son bir yılda yüzde 25-30 yükseldi. Bölgede arsaların metrekare fiyatı bin 750-2 bin lira seviyelerine ulaştı. Çeşme’de planlanan yatırımlar sayesinde arsa ve konuttaki fiyat artışı devam edecektir. Özellikle İstanbullu zenginlerin tercih ettiği bölgede fiyatlar, İzmir-İstanbul otoyol projesi ile daha da artacak.

Çeşme’de yazlık konut fiyatlarına gelince… Çeşme’de yazlıkların metrekare fiyatları 7 bin 500-10 bin TL aralığında değişiyor.

Genişletilen yol Karaburun’a yaradı

Gülbahçe-Karaburun Yolu genişletiliyor. İstanbul-İzmir otoyolunu da düşünürseniz Urla ve Karaburun ilçelerinde fiyatların yükseleceği söylenebilir.

Urla yolunun iyileştirmesiyle arsa fiyatları bölgede yüzde 30-40 oranında arttı. Ancak hala fiyatların uygun olduğu söylenebilir. Bölgede arsa metrekareleri 500-750 lira seviyelerinde.

yazlıkların fiyatları ise denize uzaklı ve manzarasına göre değişmekle birlikte metrekaresi 2 bin ile 2 bin 750 TL arasında değişiyor.

Karaburun civarının eşsiz ve bakir bir denize sahip olduğunu not düşelim. Yol çalışması ise sürüyor.

Foça’da üst ve orta gelir grubuna uygun yerler var

Şehre yakınlığıyla dikkat çeken Foça eski ve yeni diye ikiye ayrılıyor. Eski Foça doğal koruma alanı… Bu nedenle yeni yerleşim neredeyse yok. Bu nedenle yazlıklar genelde yeni Foça tarafında konumlanıyor.

İlçede üst gelir grubu Burunucu bölgesini tercih etmiş. Bu bölgedeki yazlıkların metrekaresi 6 bin TL ila 8 bin TL arasında değişiyor. Yazlıklar ise genelde 100-150 metrekare büyüklüğünde. Burunucu’nda yazlık almak isterseniz 750 bin – 1 milyon TL aralığında bir rakamı gözden çıkarmalısınız.

Yeni Foça’daki Mustafa Kemal Mahallesi ise orta gelir grubuna hitap ediyor. Site içi dubleks ve müstakil dubleks yazlıkların olduğu mahallede ortalama metrekare fiyatı 3-4 bin TL aralığında değişiyor. Ortalama fiyat ise site içerisindeki yazlıklarda 300 bin-400 bin TL’yi buluyor.

Kuşadası’nda yazlıkların metrekaresi 2 bin 500 liradan başlıyor

Kuşadası Antik Efes Kenti ve Meryem Ana Evi sayesinde neredeyse 40 yıldır turistik bir merkez olma özelliğini koruyor.

İlçede yazlıklar ise Davutlar ve Güzelçamlı bölgelerinde.

Davutlar bölgesinde 20 ve üzeri yaştaki yazlıklarda metrekare fiyatı 2 bin 500-3 bin 500 TL aralığında, yeni inşa edilmiş sitelerde ise fiyat 3 bin 500-5 bin TL seviyesine çıkıyor.

Güzelçamlı bölgesinde ise siteden çok müstakil yazlıklar var. Bölgede ortalama metrekare fiyatı 4 bin-5 bin 500 TL, denize sıfır yeni yazlıklarda ortalama fiyat ise 500-600 bin TL aralığında.

 

Bodrum’da metrekare fiyatları 12 bin liraya çıkıyor

Ege’nin en popüler yeri ise şüphesiz Bodrum yarımadası.

Yarımadada yazlıklar daha çok Ortakent, Bitez ve Yalıkavak’ta.

Ortakent ve Bitez mahallelerinde yazlıkların ortalama metrekaresi 6-9 bin TL arasında değişiyor.

Yalıkavak bölgesinde ise A plus yazlık konutlar var. Buradaki yazlıkların metrekare fiyatları ise 9-12 bin TL aralığında.