GÖZDEN KAÇIRDIĞIMIZ ÖNEMLİ DETAY “ASANSÖR”
Binalar yükseldikçe asansör ihtiyacımız da gittikçe artıyor. Hatta plazalarda çalışan insanların çoğu önemli vaktini asansörlerde geçiriyorlar.

Peki biz yeni bir konut alırken asansör konusuna ne kadar önem veriyoruz. Hangi marka iyidir, hangi teknoloji kullanılıyor, asansördeyken elektrik kesilirse ne olur, bakımları nasıl ve kim tarafından yapılıyor gibi onlarca soruyla karşı karşıyayız aslında.

ÖĞRENİN

Yeni bir konut alırken sadece balkonundan bakıp, manzarası güzelmiş demek yeterli değil. Aldığınız konut 30. kattaysa eğer, asansörsüz hareket edebilmeniz gerçekten zor. Bu yüzden evi satın aldığınız yerden muhakkak asansörler hakkında bilgi alın. Eski tip bir asansör mü, ne tür teknolojiler kullanılıyor, elektrik kesildiğinde nasıl davranıyor, yolcu kapasitesi ne ve hatta hızı ne?

MARKA ÖNEMLİ

Yüzlerce farklı asansör firması ile karşılaşmak mümkün bunların arasında çok iyi iş yapan yerli firmalar da var, uluslararası üne ve güvenirliğe sahip yabancı firmalar da. Markayı öğrendikten sonra kısa bir araştırma yapabilirsiniz. Asansör Firmasının ISO 9001:2000 ve Modul-H CE Sertifikasına sahip olması gereklidir. Her mekanik ve elektronik cihazın kronik sıkıntıları vardır. Asansörlerin de bu tür sıkıntıları olabilir. Bunlar hakkında bilgi sahibi olmak karşılaşacağınız herhangi bir sıkıntı durumunda yapabilecekleriniz hakkında bilgi verecektir. Hatta markayı öğrendikten sonra eğer vaktiniz varsa o markanın bir asansörünü ziyaret edebilirsiniz.

ASANSÖR BAKIMI
Asansörlerin bakımı pek çok farklı firma tarafından yapılabiliyor. Yani X firmadan aldığınız asansörün bakımı Y firma tarafından yapılabilir. Mümkünse asansör bakımını işinin ehli bir firmaya yaptırın. Hayati önem taşıyan bu konuda “ucuza kaçmak” hayat kayıplarına neden olabilir.

MÜTEAHHİTTE GÜVENMELİ MİYİM?
Kimse kusura bakmasın ama çoğu müteahhit kar marjını yüksek tutmak için pek çok şeyden vazgeçebilir. Bu nedenle asansörden önce iyi bir müteahhit ile çalışıyor olmanız şart. Eğer müteahhit müşterisini önemsiyorsa ve bunun yeni müşteriler kazanmasına vesile olacağının farkındaysa kalitesiz malzeme kullanmaz. Tabi kaliteli malzemenin de fiyatı yüksek olacağından alacağınız konutun fiyatı da biraz yüksek olabilir. Konut alırken çok ucuza kaçmak mantıklı bir hareket olmayacaktır. Yatırım için dahi alıyor olsanız o konutta sizin dışınızda birilerinin yaşayacağını ve onların yaşamının da en az sizinki kadar önemli olduğunu unutmayın.

YÜK ASANSÖRÜ FAKTÖRÜ
Yeni konut alacağınız binada normal asansör dışında yük asansörünün de olması çok büyük avantajdır. Taşınacağınız zaman bu asansör ile eşyalarınızı istediğiniz kata kolayca götürebilirsiniz. Hatta sadece taşınma değil, eve alacağınız yeni eşyaların da taşınmasında büyük kolaylık sağlar.

SONUÇ OLARAK
Asansörler konutlarımızın en önemli parçalarındandır. Yeni bir ev alırken muhakkak asansörlerle ilgili bilgi almayı unutmayınız.