“EVET” KARARI EMLAK PİYASASINI OLUMLU ETKİLER Mİ?
Türkiye sistemin değişmesinde kararını verdi. Türkiye’nin kararı yüzde 51 küsurla evet oldu. Peki bu sonuçla gayrimenkul sektörünün bir ilgisi var mı? Sektör bu karardan nasıl etkilenecek? Ev fiyatları düşecek mi? Yeni dönemde hem ülkeyi hem de sektörü ne bekliyor?

Yeni seçim yok

Seçim ekonominin korktuğu bir şeydir. Her seçim öncesi ekonomik durgunluk yaşanır. Para bulunduğu yerde kalmayı tercih eder. Nakit parası olan “belirsizlik” yüzünden bu parayı yatırıma yöneltmez. Bu seçimi atlattık. Karar evet de çıksa hayır da çıksa bu bir rahatlama yaratacaktı. Seçim sonrası yapılan konuşmalardan en azından siyasi bir sonuç doğuracak yeni bir seçimin olmayacağı kanaatini ediniyoruz. Bu da belirsizliği ortadan kaldıracaktır. Hem üreticinin yatırım yapmasının hem de alıcının alım kararı almasını kolaylaştıracaktır.

Ev fiyatları artacak

“Belirsizlik”  kavramı ekonomi için en hayati unsurdur. Seçim öncesi sektöre ilişkin yapılan anketlerde birçok kişi konut alımı yapmak için referandum sonucunu beklediğini belirtmişti. Karar sonrası bu bekleyiş harekete dönüşecek. Metro, havaray, hızlı tren gibi yatırımların da etkisiyle bir çok yerde konut fiyatlarında artış görüleceğini tahmin ediyoruz.

Faizler orta uzun vadede düşecek

“Evet” kararı Türkiye’de kimin iktidarda olduğundan bağımsız “istikrar” anlamı taşıyor. Yeni sistemle birlikte koalisyon olma olasılığı ortadan kalkıyor. 2019 sonrasında Erdoğan veya başka biri kim iktidara gelirse gelsin güçlü bir iktidar dönemi yaşayacağız. Bu da faizlerin düşmesi ve daha hızlı büyüme anlamına geliyor. 2019’a kadar yeni bir siyasi gerilime neden olacak seçim sürecine girilmediği taktirde düşecek faizlerin konut piyasasında yeni rekorların önünü açacağı düşünülüyor.

Faizlerin düşürüldüğü Emlak Konut kampanyasına gösterilen ilgi, faizlerin konut satışlarında ne kadar belirleyici bir unsur olduğunu göstermişti.

Arap yatırımcı rekoru bekleniyor

Özellikle Erdoğan’a destek veren Katar ve Suudi Arabistan gibi Arap dünyasından yüksek miktarlarda yatırım bekleniyor. İlk etapta Arapların 100-150 milyar dolar yatırım yapacağı beklentisi var.

Arap dünyasından sadece kurumsal değil bireysel yatırımda bekleniyor. Özellikle yabancılara konut satışında getirilen bir takım avantajların referandum sonrasında karşılık bulacağı umuluyor. Gurbetçilerin de eklenmesiyle konut sektörü açısından son yılların en iyi yaz ayı yaşanması ihtimali var.

Dolar yatırımcısı konuta yönelebilir

Kredi derecelendirme kuruluşları ve yatırım bankaları Türkiye’de dolar kurunun 2018 sonunda 3.8-4 lira aralığına olmasını bekliyor. Referandum sonrasında bu tahminlerin doğru çıkma olasılığı yükseldi. Dolarda artış olmaması dolar yatırımcısını yeni yatırım araçlarına yönlendirecek. Bir ara 4 liraya kadar çıkan şu an 3,60-65 bandında seyreden doların uzun bir süre daha o seviyede kalacağı beklentisi, doları kazançlı bir yatırım aracı olmaktan kısa vadede çıkaracak.

Büyük gayrimenkul alımları gelebilir

İstikrarla birlikte büyük yatırımcıların da Türk gayrimenkul piyasasına girişi mümkün hale gelecek. Yakın zamanda gayrimenkul fonlarının konut projelerinden toplu alımları, büyük arazi, AVM, hastane alımları gerçekleştirmeleri olası.

Piyasadaki hareketlilik fiyatları artırir

 

 

Emlak sektörü hareketlilikle yürüyor. Hareketli piyasada bir ürünü satmak istediğinizde hemen alıcı bulabiliyor ve değerinde satabiliyorsanız o piyasa cazip hale geliyor.

Şu an emlak sektöründe durgunluk var. Satmak zorunda kalan, alıcı çıkmadığı için elindekini satamadıkça fiyatı düşürüyor. Sektör genelinde fiyat düşüşü yaşandığındaysa yatırımcı açısından konut bir yatırım aracı olmaktan çıkıyor ve çarklar duruyor. Bir kısır döngü yani.

İşte bu referandum sonucu, beklemede olan çarklara bir marş motoru hareketi kazandırabilir. Bu da yeniden dönmeye başlayan çarklarla birlikte konut piyasasını hareketlendirebilir. Alıcı sayısının artması fiyatları artırır.

Fiyatlar düşükken yatırım yapın

Henüz fiyatlar durgunluğun da etkisiyle bir çok projede düşük. O yüzden faizleri de iyi hesap ederek, doğru projeden konut alanların orta vadede kazanmaması neredeyse imkansız. Bizim tavsiyemiz elinde nakoti veya doları olanların gayrimenkule yönelmeleri yönünde.

İstikrarın yanı sıra 2019’a yetişecek çok sayıda ulaşım projesini de doğru analiz etmek gerekiyor. Çünkü ulaşım imkanlarının genişlemesi fiyatları önemli ölçüde etkiliyor. Bu noktayı da göz ardı etmeyin.