DANIŞTAY, KONUTTA KDV ORANLARI VE KDV İADESİNİ ETKİLEYECEK KARARLAR VERDİ
Danıştay, hem konutların satışında geçerli KDV oranına, hem de inşaat sektörünün alacağı KDV iadesine yönelik önemli kararlar verdi. Her iki karar da sektörün lehine sonuçlandı.

Balkonlar net alan hesabına dahil olmayacak

Danıştay, inşaat sektörünün maliyetlerine büyük oranda katkı verecek sektör ile Maliye Bakanlığı arasında yaklaşık 3 yıldır süren ihtilaflı net alanın neye göre hesaplanacağına son noktayı koydu. Danıştay, yürütmeyi durdurduğu KDV Genel Uygulama Tebliği’nin ilgili bölümünü bu kez esastan iptal etti. Buna göre konutların net alan hesabı artık KDV Uygulama Tebliği’ne göre değil, Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’ne göre yapılacak. Buna göre, inşaatlarda KDV Tebliği’nin yürürlüğe girdiği 1/5/2014 tarihinden sonra teslim edilen veya edilecek olan konutlarda; açık çıkmalar, balkonlar, zemin, çatı ve kat terasları, kat ve çatı bahçeleri gibi en az bir cephesi açık olan mekanlar 150 metrekarelik net alan hesabına dahil edilmeyecek.

Karar 150 metrekareli evlerde yüzde 7-17 arası indirim anlamına geliyor

Konu net alan hesabında KDV oranının tespiti ve KDV iadesinin talep edilip edilmeyeceği açısından Maliye Bakanlığı’nı yakından ilgilendiriyor. Çünkü net alanı 150 metrekarenin altında kalan konut teslimleri yüzde 1 ve yüzde 8 şeklinde indirimli oranda KDV’ye tabi bulunuyor. 150 metrekare üstündeki konutlarda ise KDV yüzde 8 ve yüzde 18. Maliye balkon ve açık alanları konutun net alanına ekliyordu. Böylece kullanılabilir net alanı 150 olmadığı halde, balkon, teras gibi açık alanlar yüzünden bazı konutlardan fazladan KDV alınıyordu. Konutlardaki indirimli KDV oranı uygulaması alıcılara böylece yüzde 7 ila 17 arasında bir fiyat avantajı, müteahhitlere ise KDV iadesi ile indirimli orandan kaynaklanan fiyat avantajı nedeniyle daha fazla konut satma imkanı getiriyor.

İnşaat şirketleri sosyal donatılardaki harcamalardan da KDV iadesi alabilecek

Bu arada Danıştay’ın kararı bir konuda da daha netlik sağladı. KDV Genel Uygulama Tebliği’nde; sitelerdeki çocuk parkı, bahçe düzenlemesi, havuz, pergole, kamelya, spor alanı gibi alanlara ilişkin konutun yapımı için zorunlu olmayan harcamalar nedeniyle yüklenilen KDV’lerin iade edilmeyeceği belirtilmişti.

Danıştay ise sosyal ve kültürel ihtiyaçları karşılamak üzere sayılan çocuk parkı, bahçe düzenlemesi, havuz, pergole, kamelya, çim ekimi, spor alanı gibi alanların Anayasa’nın 2’nci maddesinde devletin sosyal hukuk ilkesi gereği sosyal ihtiyaçların ortak kullanımından oluştuğuna karar verdi. Bu yerlere ilişkin harcamalar nedeniyle yüklenilen KDV’nin de iade edilmesi gerektiğini belirtti. KDV Genel Uygulama Tebliği’nde yer alan aksi yöndeki düzenlemenin iptaline karar verdi. Böylece artık, binaların sosyal donatılarının KDV’sinin de iadesine karar verildi.

Konutların net alan hesabındaki kargaşa sona erdi

Danıştay 4. Dairesi 10 Aralık 2014 tarihli kararı ile konutlarda 150 metrekarelik net alanın hesabı konusunda inşaat sektörünün talebini haklı bulmuş ve KDV Genel Uygulama Tebliği’nin ilgili bölümünün yürütülmesini durdurmuştu. Şimdi ise 2 Mart 2017 tarihindeki kararı ile Maliye’nin tebliğini esastan iptal etti. Karar ile konutların net alan hesabı artık Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’ne göre yapılacak. Alınan karar, konutların net alanının hesabı konusunda sektörde oluşan tereddütleri giderirken, KDV oranı ve KDV iadesi konusunda yaşanan sıkıntıları da çözüme kavuşturdu.

Şirketlere ilave KDV iadesi desteği hakkı doğdu

Danıştay’ın sosyal yerlere yapılan harcamalarla ilgili KDV iadesi kararı, hem ileriye hem de geriye dönük olarak inşaat sektörüne ilave KDV iadesi alma hakkı kazandırdı. İptal kararı sonrasında, konutların ortak kullanımına ait olan sosyal yerlerle ilgili yüklenilen KDV’ler de istenebilecek.