BEKAR EVLERİ EV DEĞİL Mİ?
Dağınıklık, pislik, dolu küllükler, boş bira şişeleri… Bekar evi dosyasını açıyoruz.

Bekar evi kavramının tanımını yapmaya çalışalım önce. Kentin merkezi yerlerinde (Beşiktaş, Kadıköy gibi) genellikle bodrum yahut çatı katında, aile yerleşimine uygun olmayan konutlara bekar evi diyebiliriz. Yurtta kalan öğrencilerin hayalidir. Tabi bu tanım sadece fiziki bir açıklamadan ötesi değil. Öteye geçmeye başladığımızda başka bir dünyanın kapıları açılıyor önümüzde.

Özgürlük mü?
Çoğu bekar evi için özgürlüklerin yaşandığı yerdir denir. Oysa durum biraz daha farklı. Ailesinden ilk defa ayrı yaşamaya başlayan gençlerin özgürlük diye seçtiği şey genelde sigara ve alkol kullanımı oluyor. Tabi bunu cinsel özgürlük izliyor. Fakat kalabalık bekar evlerinde cinsel özgürlüğü gerçekleştirmek beraberinde ev sakinleri arasındaki kavgaları da getiriyor. Sevgilisi olan, sevgilisini eve getirmeye başlıyor. Eğer o sevgili de gerçek bir bekar evi sakiniyse evdeki çöp dağları daha da büyüyor. Tabi sevgilisi olmayan da sevgilisi olanı çekemediğinden bir huzursuzluk başını alıp gidiyor. Bu noktada bekar evleri bölünüyor, başka bekar evleri açılıyor.

Bekar evi ve sanat
Özgürlük, deneysel performans sanatıyla buluşuyor bu evlerde. Bira şişelerinden yapılan sütrüktürler, kirli çoraplardan ve kirli bulaşıklardan yapılmış enstalasyon çalışmaları, tuvaletin ve evin diğer yerlerinde görebileceğiniz hat sanatının güzide örnekleri ve daha niceleri… Annenin evde her gün açtığı elektrik süpürgesinin yokluğunun verdiği güzellik sanata dönüşüyor bu evlerde.

Bekar evlerinde kimler yaşıyor?
Büyük çoğunluğu başka kentlerden okumak için gelmiş öğrenciler. Gelirken yanlarında çok fazla eşya getiremedikleri için genelde eskicilerden alınan ikinci el eşyalarla döşeniyor bu bekar evleri. Ve genelde çalışmadıkları için aileden gelen parayla alınan eşyalar da içler acısı oluyor.

Bekar evine gidilir mi?
Bekar evleri eğlence sonrası kalınacak yer anlamına da gelir bir nevi. Eğlence ortamından geç saatte çıkılmışsa eğer en iyi rota, merkezi konumundan dolayı bekar evi oluyor. Çünkü bekar evleri genelde eğlence merkezlerine yürüme mesafesinde. Tamam dediniz ve gittiniz. Her şeye hazır olmak zorundasınız. Yattığınız yatağın (tabi bulabilirseniz) uzun süredir yıkanmadığını ve üzerinde türlü fanteziler döndüğünü aklınızın bir köşesine yazın. Ve eğer gerçekten titiz ve temiz biriyseniz, mutfaktaki bulaşık dağı sizi cezbedebilir ve sabaha kadar uyumadan bulaşık yıkayabilirsiniz. Hele ki sigara kullanmayan biriyseniz yandınız. Çünkü bekar evinin doğal kokusudur sigara kokusu. Her şey küllük olarak kullanılabilir bu evde. Karanlık bir ortamda bulduğunuz bardağa su koyup içme gafletinde bulunmayın.

Bekar evinde eğlence hayatı
Büyük parti hayalleri ile çıkılan bekar evleri, maddi imkansızlıklar nedeniyle asla beklenen performansı gösteremez. Eğer bir bekar evine davet edilirseniz sakın ola ki boş gitmeyin. Yazılı olmayan bir diğer kural da budur. Bekar evine yiyip içebileceğinizden fazla malzeme ile gitmelisiniz. Boş gelenler hoş karşılanmaz.

Her şeyi görmeye hazır olun
Bekar evlerinde daha önce görmediğiniz şeyleri görebilirsiniz. Örneğin dondurma nasıl küflenir sorusunun cevabı bekar evinde görülebilir. Çünkü ikinci el alınan buzdolabı görevini asla yapmaz. Ocağın üzerinde duran tencerelere mümkünse dokunmayın, koklamayın. İçerisinde haftalar önceden kalma makarna ve pilavın yeni canlı türlerine dönüşmüş halleriyle karşılaşabilirsiniz. Mümkünse çöp poşetlerinden de uzak durun. Önce bir süre izleyin, eğer hareket ediyorsa evi derhal terk edin. Uzun süredir atılmayan çöplerde yeni canlılar üremiş olabilir. Bekar evleri bir tür kimya ve biyoloji laboratuvarı gibidir. Bu bölümlerde okuyan öğrenciler bu evlerde ödevlerini yapıp, bölümlerini birincilikle bitirebilirler.

Bekar evlerinde hiçbir pislik yok edilemez, sadece yer değiştirir. Bu çok doğrudur, halı altı, çekyat altı bu değişimlerin en yoğun yaşandığı yerlerdir. Eğer eve anne gelecekse halı ve çekyat altında büyük mesai başlar.

Bekar evinde bulaşıklarla ilgili yazılı olmayan kurallar geçerlidir. Eğer bir bardakla kola içilip, bulaşıkların arasına atılmışsa, o bardak tekrar kola içilmek için yıkanmadan kullanılabilir. Bu kural bardak çanak her şey için geçerlidir.

Bekar evinde her şeyin mevcut görevi dışında görevleri vardır. Buzdolabı yazın klima görevi görürken, ütü bir pişirme aleti olarak karşımıza çıkabilir. Bira şişeleri de kullanım alanı fazla olan eşyalardandır. Kimi zaman şamdan, kimi zaman küllük olarak karşımıza çıkabilir. Fakat en önemli özelliği yatırım değeri taşımasıdır. Depozitolu şişeler aksesuar işlevi ile biriktirilir, parasız kalma durumunda nakde çevrilir. Kettle’ın yumurta pişirmek ve makarna haşlamak için kullanıldığı da görülür.

Evdeki en önemli elektronik araç tüm ev ahalisine internet hizmeti yetiştirmeye çalışan modemdir. Bunun dışındaki elektronik araçlar özensizce alınır yahut alınmaz. Ütü, bulaşık makinesi, dev ekran televizyon, oyun konsolları lükse girer.

Bekar evi tuvaleti
İçerisinde küllük ve mizah dergilerine rastlayabileceğiniz sağlıksız ortam. Hatta o mizah dergilerinin olmazsa olmazı ketçap lekeleri. Yerdeki kayganlığa maksimum dikkat edilmeli. Ayrıca büyük tuvaletinizi yaparken sigara içip, mizah dergisi kurcalayabilmek bu evlerin en büyük güzelliklerindendir.

Bekar evinin çevreyle ve komşularla ilişkisi
Komşularınızın evinizin bir bekar evi olduğunu öğrenmesinden itibaren büyük bir önyargı devreye girer. Sizin, evde sürekli partiler düzenleyip, sevişip alkol ve uyuşturucu aldığınızı düşünürler. Bu nedenle de en ufak bir gürültü bile komşularınızın kapınıza gelmesine neden olur. Komşulardan yaşlı teyzeler sürekli evinize giren çıkanın listesini tutar, ayaküstü dedikodulara malzeme olursunuz. Hatta bu teyzelerin gizli gizli kapı dinlediği, duvara bardak dayayıp duvar dinlediği de görülmüştür. Hatta bazı komşular çirkinlik abidesi kızlarını bile sizden uzak tutmaya çalışırlar. Binada bekar evi olduğu için diğer apartman sakinleri dilediğince gürültü yapar lakin binada suçu atacak bir bekar evi mevcuttur. Kısacası binadaki bekar evi şer yuvasıdır. Dünyadaki bütün büyük kötülüklerin bir bekar evinde başladığı düşünülür komşularınız tarafından.

Hiçbir komşu bekar evine gidip, yumurta, bir pişirimlik kahve istemez. Bu konuda rahatsınızdır. Fakat kapınızı çalıp bir tas yemek, aşure, pişi getiren de olmaz.

Aranızın en iyi olduğu esnaflar alkol satışı yapan büfeler ve Bim, A101 gibi ucuz satış yapan marketlerdir. Bekar evlerinde kullanılan çöp poşetleri genelde bu marketlere ait poşetlerdir.

Bekar evinde dini inanış
Her türlü dinden ve dinsiz insanın olduğu evlerdir. Alkol sınırı aştığında sonu gelmeyecek tartışmalara gebe evlerdir.

Buraya kadar bekar evi kapsamında ağırlıklı olarak öğrenci evlerinden bahsettik. Bir de öğrencilik dışında daha lüks bir hayatın yaşandığı bekar evleri var. Bu evlerde genelde öğrencilik dönemini bitirmiş, iş güç sahibi insanlar yaşıyor.

Tek kişilik bekar evi
Bekarlar arasında en çok saygı duyulan, el üstünde tutulanına ait olan evdir. Çünkü çok kişili bekar evlerine göre çok daha düzgün bir ortamı vardır. Ayrıca ailesi ile birlikte yaşayan bekarlar için sevişmeye uygun ev olarak işaretlenir. Olası bir sevgili yapma durumuna karşı bu evde yaşayan bekar ile ilişkiler üst düzeyde iyi tutulur. Sevgili yapıldıktan sonra da “anahtar isteme” merasimi başlar. Anahtar alındıktan sonra, ev sahibinin prezervatifleri da dahil olmak üzere her şeyden maksimum düzeyde yararlanılır. Ev, öğrenci evindekine benzer temizlik yöntemleriyle (yukarıda değindiğimiz yer değiştirme) temizlenir ve anahtar ev sahibine verilir.

Bu evlerde dediğimiz gibi iş güç sahibi bekarlar yaşar, öğrenci evlerinin bir üst seviyesi olan bu evlerde mikro dalga fırın, buharlı ütü, bulaşık makinesi görülmeye başlar. Evin en değerli köşesi yatak odasıdır. Ev sahibi evine gelecek bayan misafirine en büyük şovunu bu odada yapar. Öğrenci evlerinde görülen kötü kopya posterlerin yerini kanvas tablolar alırken, odanın bakımına özen gösterilir.
Kazanılan para ölçüsünde arada bir temizlikçi çağırılarak evin temizliği sağlanır. Maddi durumu kötü olanların imdadına da annesi yetişir. Anne “öleceksin bu pislikte, hasta olacaksın” diye söylene söylene evi temizler. Ev sahibi bekar, yatak odasını temizletmez. Annesini de engelleyemiyorsa fantastik ürünleri kilitli bir kutuya koyarak durumdan kurtulmaya çalışır.

Mutfaktaki durum da gelişme göstermiştir. Makarna, hazır çorba, kuru köfte demirbaş olarak yerini korurken, ev sahibi yeni arayışlar içerisine girer. Düz makarnayı bir takım soslarla süsleyerek servis eder. Yapımı kolay olan yemeklere yönelim görülür. Acil durumlar için de buzdolabının üzerine çevre lokantalara ait magnetler yerleştirilir. Mutfak ve buzdolabı her zaman sevgili gelme olasılığına karşı hazır tutulur. Buzlukta açılmamış ve küflenmemiş dondurma, ayrıca çekmecelerde bitter çikolatalar hep hazır tutulur. Bira demirbaş olmayı sürdürürken, farklı ve kaliteli markaların da görülmeye başladığı dönemdir. Ayrıca evin bir köşesinde acil durumlar için şarap bulundurulur.

Öğrenci evinde görülen tek ampullü tavandan aydınlatma yerine yerden aydınlatma tercih edilir. Evin her köşesinde ikea’dan alınmış romantik ortam yaratıcı kokulu mumlar bulunur. İkea demişken, çalışan bekar evindeki mobilyaların çoğu ikea’dır. Eve girdiğiniz andan itibaren, kendinizi ikea’nın hazırladığı örnek evlerde zannedebilirsiniz.

İyi durumlu bekar evinde temizliğe de özen gösterilir. Bir köşede muhakkak vileda dediğimiz silme şeysini görürüz. Ayrıca tuvalet temizliği için çamaşır suyu kullanılır.

Evin konumu yine merkezidir fakat artık bir öğrenci evi olmadığı için daha düzgün ve kısmen merkeze biraz daha uzak yerler tercih edilir. Yine de metrobüs, tramvay ve belediye otobüsüne yakın 1+1 dairelerin tercih edildiğini görürüz.

Sonuç olarak
Yazı daha çok erkeklerle ilgili bir yazı oldu. Bayanlarımız da benzer bekar evi tecrübeleri elbet olmuştur. Umarım öğrencilerimiz ve bekarlar çok daha iyi şartlarda yaşarlar.

Fotoğraf ve videolar