Dairenize sonradan balkon yapabilir misiniz?
Bir daire aldınız. Her şey çok güzel. Ama akşamları oturup iki çay içeceğiniz, gelen misafirlerinizle püfür püfür esen bir balkonda oturup eğleneceğiniz bir balkonu yok. Halbuki salon da müsait. Balkon yapabilir misiniz?

Binaya sonradan balkon yapılır mı?

Binaya iki türlü balkon yapmak mümkün. Birincisi çıkma diye tabir edilen ve binadan çıkıntı gibi duran balkonlar. İkincisi ise gömme diye tabir edilen, dışarıdan bakıldığında hiç bir çıkıntısı olmayan balkon tipi. Her ikisini de sonradan yapmak mümkün. Ancak bazı şartları da var tabi.

Daireye sonradan çıkma balkon nasıl yapılır?

1- Önce binadaki bütün mal sahiplerinden onay almanız gerekli. Bir kişi bile onay vermezse yapamazsınız. Eğer yaparsanız hakkınızda sulh ceza davası açılabilir, kaçak bölüm belediyeye şikayet edilip yıkılabilir.

2-Binanızın çevre bina ve arsalarla payının çıkma balkona müsait olması gerekli. Mesela binanızın komşuyla arasında en az 3 metre olması gerekiyorsa ve siz 4 metre uzaklıkta iseniz, 1 metrelik çıkma balkon yapabilirsiniz demektir. Ancak müteahhit binayı yaparken bütün payları sonuna kadar kullandıysa, binalardakilerden izin alsanız da çıkma balkon yapamazsınız.

3-Binanız müsait. İzinleri de aldıysanız bir sonraki aşama tadilat ruhsatı almakta. Çıkma balkon için tadilat ruhsatı zorunludur. Ruhsa masrafı ise yeni ruhsat fiyatının yarısı kadardır. Normalde kendi dairenin kat mülkiyeti olduğu için yalnızca kendi dairenizin ruhsatlarını yenilemeniz yeterli olacakken, bazı belediyeler tüm binanın ruhsatlarını yenilemek isteyebilir. Bu durumda da tadilat ruhsatı size pahalıya mal olabilir.

Daireye gömme balkon nasıl yapılır?

Gömme balkonlarda herhangi bir çıkma olmadığından ve mevcut metrekare değişmediğinden ruhsat gerektirmez. Ancak yine diğer kat maliklerinin onayı gerekir ve belediyenin de cephede değişiklik olduğu için bilgilendirilmesi yerinde olur.