BALIKESİR’E HEM TRAMVAY HEM DE BANLİYÖ HATTI GELECEK

Balıkesir’e Ayşebacı’dan Lojistik Köye kadar uzanan 12 istasyonlu tramvay hattı geliyor. Proje için Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur ve TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın arasında protokol imzalandı. Çalışmaların ilk etabının tamamlanması ardından TTM ve Adnan Menderes arasına da banliyö hattı kurulması planlanıyor.

Tramvay Ayşebacı-Gökköy arasında çalışacak

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Protokol töreni öncesi konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, seçim vaatleri arasında yeralan Hafif Raylı Sistem için ilk adımı attıklarını söyledi. TCDD ile görüşmelerin neticelendiğini ifade eden Başkan Uğur şöyle konuştu: “Hızlı tren garı, terminal, Organize Sanayi Bölgesi arasındaki demiryolu hat kesiminin modernizasyonu TCDD yaparak işletmeye hazır hale getirecek. Büyükşehir banliyö duraklarını, aktarma noktalarını yapacak. Demiryolu tren işletmecisi olma şartını yerine getirecek.”

Ayşebacı’dan başlayan ve Gökköy Lojistik Köyüne kadar uzanan 12 istasyonlu hattın istasyonları ise şunlar olacak;

Ayşebacı, Otogar, Sanayi, KİPA AVM, Çay Deresi, TTM, Enstitü, Plevne, Telekom, Yeni Hastane, Organize Sanayi Bölgesi ve Lojistik Köy.

23 kilometrelik banliyö hattı yapılacak

TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, şehiriçi taşımacılığı geliştirmek için hizmet verdiklerini belirtti. Bunun ilk örneğini İzmir’de gerçekleştirdiklerini ifade eden Apaydın, “Daha sonra Gaziantep’te başladığımız çalışmayı da 2 yıl içerisinde tamamlayacağız. 3. olarak da Balıkesir ilimizde 23 kilometrelik güzergâhta şehiriçi taşımacılığa hizmet edecek şekilde banliyö sistemini inşa edeceğiz.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Başkan Uğur ve Apaydın protokole imza atarak, basın mensuplarının sorularını yanıtladılar.

Banliyö hattı TTM-Adnan Menderes arasına yapılacak

7 durak olarak planlanan banliyö hattı TTM durağında tramvay hattıyla birleşecek. Banliyö hattı Yıldırım, Çay Mahallesi, Kuvai Milliye ve Oto Galericiler Sitesi üzerinden Adnan Menderes’e kadar uzanacak.