2017’de tam 144 gökdelen inşaat edildi
2017 yılında gökdelen inşaatlarında rekor kırıldı. Yapılan araştırmaya göre bu yıl tam 144 gökdelen inşa edildi.

Yüksek Bina ve Kentsel Yerleşim Konseyi (Council of Tall Buildings and Urban Habitat/CTBUH), bu yıl inşa edilen gökdelen sayısında rekor kırıldığını açıkladı. CTBUH raporuna göre 2017 yılında 200 metre veya daha yüksek 144 bina inşa edildi. Bu rakam, 2016’nın yüzde 13 üzerinde oldu.

Çin’in bir şehri ABD’yi geçti

Rekor kırılan 2017’de en çok gökdelen Çin’de inşa edildi. Geçen yılda bu alanda lider olan Çin’de bu sene 36 şehirde 77 gökdelen yapıldı. En çok gökdelen inşa edilen şehir ise Shenzhen oldu.  İki yıl üst üste CTBUH listesinin ilk sırasına oturan Shenzhen’de bu yıl içinde 12 gökdelen bitirildi. Bu sayı 2017’de ABD’de yapılan toplam gökdelen sayısından daha fazla. Shenzhen’de bu yıl inşa edilen gökdelenlerden biri olan 599 metre yüksekliğindeki Ping An Finans Merkezi aynı zamanda dünyanın en yüksek 4. binası konumunda bulunuyor.

Asya’da gökdelen çılgınlığı

Listenin ikinci sırasındaki Çin’in Nanning kentinde 7 gökdelen inşa edildi. Listenin devamında 5’er gökdelenle Çin’den Chengdu ve Endonezya’nın başkenti Cakarta geliyor. Bu kentleri, her biri 4’er gökdelenle Çin’den Changsha ve Wuhan, Güney Kore’den Busan, Kuzey Kore’den Pyongyang, ABD’den New York ve Kanada’dan Toronto takip ediyor.

SORULARINIZDA LÜTFEN DETAYLI BİLGİ VERİNİZ

Sorunuzu bir cümleyle özetleyin
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*