Toki zam oranları 2019! Toki taksit artışı ne kadar olacak?

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (Toki) sattığı konutların taksitlerine ve borç toplamına her 6 ayda bir kez zam yapıyor. Peki Toki zam oranları 2019 yılı için belli oldu mu? Hangi konut türünde Toki taksit artışı ne kadar olacak? İşte detaylar…

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Toki zam oranları 2019! Toki taksit artışı ne kadar olacak?

Toki zamları neye göre yapılıyor?

Toki, ürettiği konutları faizsiz olarak satıyor. Mesela Toki’den 120 ay taksitle 120 bin TL’ye bir daire aldınız. Bu dairenin taksitleri aylık 1.000 TL oluyor. Yani faiz yok. Ancak Toki enflasyon karşısında zarara uğramamak için bu taksitleri her 6 ayda bir kez enflasyon oranında artırıyor.

Toki, temelde iki farklı türde konut satışı gerçekleştiriyor. Bunlar geliri belli bir seviyenin altındaki kişilere yapılan “alt gelir grubu” satışları ile gelir sınırlaması bulunmayan “orta gelir grubu” satışları.

Toki bu iki farklı konut tipinde, taksit artışlarını farklı oranlarda yapıyor.

Birincisi alt gelir grubuna yönelik satışlar. Bu satış türünde Toki taksitleri her 6 ayda bir kez zamlanıyor. Toki zam hesaplamalarında bir önceki 6 aylık Üfe, Tüfe veya memur maaş zammından hangisi düşükse onu baz alıyor.

Orta gelir grubuna yönelik satışlarda da taksitler ve borç toplamı her 6 ayda bir kez artırılıyor. Toki orta gelir grubu zamlarında bir önceki 6 aylık memur maaş zammını dikkate alıyor.

Toki zam oranları 2019

Toki, normalde 2019 yılı için yapacağı zammı Tüik Aralık ayı enflasyon oranlarını açıkladıktan sonra belirliyor. Ancak 2018 yılında enflasyon aşırı derecede yükseldiği için Toki vatandaşları zor duruma sokmamak adına zam oranlarını hem erken açıkladı hem de düşürdü.

Buna göre Toki, alt gelir grubu konutları için 2019 yılı Ocak ve Temmuz aylarında gerçekleştireceği taksit ve borç toplamına zammı yüzde 4’te sabit tutmaya karar verdi.

Yani Toki taksitleri 2019 yılında iki kez zamlanacak. Her ikisinin oranı da yüzde 4 olacak.

Orta gelir grubu içinse zam oranı yüzde 5’e sabitlendi. Orta gelir grubu konutları Ocak’ta yüzde 5 ve Temmuz’da da yüzde 5 artacak.

Arsa satışlarında ise oran yüzde 6+6 olarak belirlendi.

Bütün satış türlerinde enflasyon söz konusu rakamın altında kalırsa Toki belirlediği rakamları aşağı yönlü olarak revize edecek.

Toki taksit artışı hesaplama 2019

2018 Temmuz-Ocak döneminde Toki’den alt gelir grubundan bir konut alan kişinin Toki taksitinin 500 TL olduğunu düşünelim.

Bu durumda bu kişinin Toki taksit artışı şöyle hesaplanacak:

2019 Ocak-Haziran dönemi= 2018 Temmuz-Aralık taksiti x 1,04

2019 Temmuz-Aralık dönemi= 2019 Ocak-Haziran taksiti x 1,04

Buna göre bu kişi 2019 Ocak-Haziran arasında: 500 x 1,04 = 520 TL taksit ödeyecek.

2019 Temmuz-Aralık arasında: 104 x 1,04 = 540,8 TL ödeyecek.

Toki taksit borcunuzu Toki’ye ait olan taksit.toki.gov.tr sayfasından öğrenebilirsiniz.

Zafer Küçük / EvdenhaberlerBu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*