ORDU ÇEVREYOLU’NUN İLK ETABI YAKINDA HİZMETE GİRECEK
Yaklaşık 1 saatlik Ordu şehir geçişini 10 dakikaya düşürecek Ordu Çevre Yolu Projesi’nin 10.7 kilometrelik ilk etabının yüzde 90’ı tamamlandı. Etabın bu yılın ilk yarısında hizmete girmesi bekleniyor.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, 1 milyar 100 milyon liraya mal olacak proje tamamlandığında Ordu trafiğinin nefes alacağını söyledi. Yılmaz, Karayolları Bölge Müdürü Kenan Keskin ile yapımı süren Ordu Çevre Yolu’nda incelemede bulunarak proje müdürü Nacı Asilkazancı’dan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Yılmaz, incelemelerinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, yaklaşık 4 yıl önce başlatılan çevre yolu çalışmalarının hızla devam ettiğini belirtti.

YILDA 30 MİLYON LİRALIK YAKIT TASARRUFU SAĞLANACAK

Çevre yolunun birinci etabının 2017 yılının ilk yarısında hizmete girmesinin beklendiğini söyleyen Yılmaz, ikinci etap için ise ihale çalışmalarının başladığını kaydetti. Yılmaz, projenin ilk etabının açılmasını heyecanla beklediklerini ifade ederek “Karadeniz’in sarp ve geçit vermeyen dağlarında gidiş geliş toplam uzunluğu 19 kilometrelik tüneller, 3 viyadük, 2 alt geçit ve 3 köprülü kavşakla geçilecek Ordu Çevre Yolu tamamlandığında yıllık 30 milyon liralık yakıt tasarrufu sağlanacak. 1 milyar 100 milyon liralık bu dev proje tamamlandığında Ordu trafiği nefes alacak ve 1 saatlik şehir geçişi 10 dakikaya düşecek.” dedi.

ORDU ÇEVRE YOLU 2017’NİN İLK YARISINDA HİZMETE GİRECEK

Toplam uzunluğu 21,4 kilometre olan Ordu Çevre Yolu’nun, 10,7 kilometrelik ilk etabının yüzde 90’lık bölümünün tamamlandığına dikkati çeken Yılmaz, şöyle devam etti: “Projenin toplam uzunluğu 19 kilometre ve 6 tünelle geçilecek. Yaz aylarında Altınordu şehir merkezinden geçen transit yoldan günde 100 bin araç geçiş yapıyor ve artık araçlar yollara sığmıyor. Ordu Çevre Yolu bu anlamda olmazsa olmazımız. İnşallah proje kısa sürede hizmete açılacak ve Ordu’dan transit geçiş yapan sürücülerimiz daha rahat edecek. Aynı zamanda konforlu bir seyahatle sevdiklerine kavuşacaklar.”

ORDU-GİRESUN HAVALİMANI’NIN 4 KATI MALİYETE SAHİP

Yılmaz, dünyanın üçüncü, Avrupa ve Türkiye’nin ilk denize dolgu havalimanı olan Ordu-Giresun Havalimanı’nın 4 katı maliyetteki bu dev proje için başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, hükümete ve emeği geçenlere teşekkür etti. Yılmaz, Karayolları Bölge Müdürü Kenan Keskin ile Ordu Çevre Yolu Projesi’nin yanı sıra Kabadüz-Çambaşı Yolu’nun ikinci etabı, Ordu-Gölköy Yolu, İslamdağ-Korgan ve diğer karayolları yatırımları ile ilgili istişarelerde bulunduklarını sözlerine ekledi.