DEVLET KIRSALDA YAŞAYAN VATANDAŞLARA EV YAPMASI İÇİN 25 BİN LİRA VERİYOR
Aile Bakanlığı’na bağlı sosyal yardımlaşma fonu ve vakıflar, kırsal kesimde yaşayan vatandaşların ev yapmaları, mevcut evlerini onarmaları ya da eşya almaları için 25 bin liraya kadar yardımda bulunuyor.

Arsası olana ev yapması için 25 bin lira yardım

Bu kapsamda kendi arsası olan vatandaşlara 25 bin liraya kadar ev yapımına ve ev satın alımına yönelik barınma yardımında bulunuluyor. Ayrıca oturulamayacak derecede sağlıksız koşullarda yaşayanların evlerinin onarımı için kişi başı 15 bin liraya kadar kaynak aktarılıyor.

Yardımlardan 4 ayda 10 bin hane yararlandı

Barınma yardımlarından geçen yıl 22 bin 230 hane faydalandı, bu kapsamda 75 milyon 296 bin 634 lira harcandı.

Bu yılın nisan ayı sonuna kadar ise 9 bin 878 haneye 19 milyon 503 bin 817 liralık yardım yapıldı.

“Ailenin ihtiyaçlarına göre eşya yardımı da yapıyoruz”

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, insanların yaşam koşullarını iyileştirmek, hak ettikleri standartlara kavuşmasını sağlamak için çalıştıklarını belirtti.

Kaya, barınma yardımının, özellikle kırsal kesimde yaşayan veya afet mağduru olan vatandaşlar için üretilen çözümlerden biri olduğunu dile getirdi.

Aile odaklı çözüm üretiyoruz

Bakan Kaya, “İnsanlarımızın ev yapmasına, ev almasına veya bakım onarım harcamalarına katkı veriyoruz. Ailenin ihtiyaçlarına göre eşya yardımı da yapıyoruz. Bizim en büyük amacımız, meselelere aile odaklı çözümler bulmak, ailelerimizi çözümün ortağı yapabilmek. Bunun için de ailelerin sağlıklı, insani koşullarda yaşamasını temin etmemiz gerekiyor. Bu bakış açısıyla, barınma yardımlarımızı artırarak devam ettireceğiz.” diye konuştu.