BİRDEN FAZLA KONUT ALAN YABANCIYA VATANDAŞLIK VERİLECEK Mİ?
En az 1 milyon Amerikan Doları tutarında taşınmazı tapu kayıtlarında üç yıl satılmaması şerhi koyulmak şartıyla satın aldığı tespit edilen yabancılara vatandaşlık hakkı verileceği açıklanmıştı. Ancak akıllara başka bir soru geldi; “Toplam değeri 1 milyon doları geçen birden fazla konut alan yabancıya vatandaşlık verilecek mi?”. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı konuya açıklık getirdi.

Birden fazla konut alan yabancıya vatandaşlık verilecek mi?

Türkiye’nin yabancılara konut satışı artırmayı ve varlıklı yabancıları ülkeye çekmeyi amaçlayan konut alana vatandaşlık hakkı verilmesine ilişkin Çevre ve şehircilik bakanlığı bir duyuru yayınladı. Yapılan duyuruya göre tek bir kişi tarafından birden fazla alınan gayrimenkulün toplam satış bedeli 1 milyon doları buluyorsa, o kişiye Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Yabancı İşler Dairesi Başkanlığı’nın yayınladığı duyuruda “Yönetmelik değişikliğinin yapıldığı 12 Ocak 2017 tarihi ile bu talimatın yürürlük tarihi arasında olmak kaydıyla aynı kişi tarafından değerleri toplamı ilgili maddede belirtilen veya üstündeki bir bedele karşılık gelen birden fazla taşınmaz edinilmesi halinde her bir taşınmazın satış tarihindeki resmi senedinde yer alan bedelin efektif satış kuruna göre hesaplanan değeri esas alınır” denildi.

Türkiye’den konut alan yabancılara ayrıca KDV istisnası da uygulanıyor. Buna göre Türkiye’den konut alan yabancılar, 1 yıl satmamak ve parasını yurt dışından getirmek kaydıyla KDV ödemeden konut sahibi olabiliyor. Ancak konutun bir yıl içinde satılması durumunda, satış sırasında alınmayan KDV geri alınıyor. Bu iki avantajın birleşmesiyle yabancıya konut satışında ciddi oranda artış yaşanacağı düşünülüyor.

Konut alan yabancıya vatandaşlık veren ülkelerde uygulama nasıl?

Türkiye’de 5 Mayıs tarihinde yürürlüğe giren uygulama yurt dışındaki bir çok ülkede senelerdir uygulanıyor. İşte konut alan veya yatırım yapan yabancıya vatandaşlık hakkı veren ülkeler ve uygulamaları!

ABD: 500 bin dolar yatırım yapana süresiz oturum hakkı veriliyor. Beşinci yılda vatandaşlığa geçme hakkı var.

Almanya: 250 bin euro yatırımla iş kurarak istihdam sağlayanlara önce oturum, sonra vatandaşlık veriliyor.

İspanya: 160 bin euroluk konut alan yabancılar oturma izninin sahibi oluyor.

Portekiz: En az 500 bin euro değerinde konut alan yabancılar vizesiz dolaşım hakkına kavuşuyor.

Yunanistan: 250 bin euroluk konut satın alana 5 yıllık oturum veriliyor.