Zamanda yolculuk “Time Lapse”
Yaşadığımız evlerin, çalıştığımız yerlerin nasıl yapıldığını hiç düşündünüz mü?

 

O alanlarda çalışanların elbette anılarında bir takım görüntüler vardır. Ama bu görüntüler, görüntü olarak elinizde değilse hiçbir şey ifade etmez.

Tam bu noktada fotoğraf sanatının en eski tekniklerinden biri olan “time lapse tekniği” karşımıza çıkar. Türkçe ismi  “zaman atlamalı fotoğrafçılık tekniği (Hızlandırılırmış video / görüntü de denir)” olan bu tekniğin tarihi neredeyse fotoğrafçılık tarihi kadar eskidir.  Öyle ki Fransa’daki Eyfel Kulesi’nin yapılışını gösterir fotoğraflar günümüze kadar gelmiştir.

Eyfel Kulesi nasıl yapıldı?

Time lapse tekniği günümüzde de yaygın olarak kullanılır. Ağırlıklı olarak inşaat aşamalarında kullanılsa da, bilimsel araştırmalarda, bitki gelişimlerinin göstermede, tanıtım ve reklam faaliyetlerinde de kullanıldığını görürüz. Dolayısıyla bu tekniği dar bir alanla sınırlamak mümkün değildir.

Time lapse, kabaca belli aralıklarla çekilmiş fotoğrafların birleştirilerek bir video elde edilmesiyle yapılır. Birkaç saatlik süreçleri anlatan time lapse videoları için bu tanım yeterliyken, aylara, yıllara yayılmış süreçleri anlatmada yetersiz kalır. Lakin uzun süreçleri anlatırken hem teknik hem de profesyonellik gerekir.

 

Pek çok firma inşa aşamalarını bu tekniği kullanarak görüntülemek ister. Fakat çoğu firma time lapse işini bir kalem olarak bütçesine eklemez. Bunun yerine time lapse uygulamasını ya kendi içinde çözmeye çalışır, ya güvenlik kameralarına yönelir ya da işin ehli olmayan, profesyonellikten uzak kişilerle çalışır. Bunun nedeni elbette maddidir.

Bu tür yönelimlerin bir diğer nedeni de time lapse tekniğini kullanarak oluşturulacak görüntünün nerede kullanılacağının belirlenmemesidir. Oysa time lapse tekniği kullanılarak oluşturulacak görüntüler sosyal medyada hatta konvansiyonel medya dediğimiz klasik türde yayınlar yapan medya araçlarında bolca kullanılır. Buna en iyi örnek bizim hazırladığımız Çamlıca TV kulesi videosu ve Kocaeli Devlet Hastanesi videosudur. Bu videolar NTV, CNNTürk gibi pek çok ulusal kanalda yer bulduğu gibi, sosyal medyada da bolca paylaşılmıştır.

Kocaeli Devlet Hastanesi NTV Haber linki

Çamlıca Radyo TV Kulesi NTV Haber linki

NTV Haber Videosu

Dolayısıyla time lapse videolarının artık bir tanıtım aracı olduğunu unutmamak gerekir. Bu videolarla hem bilinirliğinizi artırabilir hem  de potansiyel müşterilerinizi eğlendirebilirsiniz.  Çünkü time lapse videoları eğlencelidir. Konuyla hiçbir alakası olmayan kişiler bile time lapse videolarını izler.

Yukarıda bilinirliği artırmaktan bahsettim. Coca Cola’nın yahut Pepsi’nin yoğun bir reklama ihtiyacı var mıdır? Bu firmalar on yıllardır hiçbir değişiklik yapmadan aynı ürünü pazarlar.  Fakat her medya aracında bu firmaların reklamlarını görürsünüz. Bilinirliği artırmak budur. Firmalar time lapse videolarının eğlenceli ve izlenebilir yapısını kullanabilirler. Böylece çalıştığınız sektörle iş yapmak isteyen birinin aklına ilk gelen firma siz olursunuz.  Kısaca time lapse videolarını dört duvar arası toplantı salonlarından çıkararak potansiyel müşterilerinize sunun.  Binlerce lira harcayıp hazırlattığınız tanıtım filmini kimse izlemez ama bir projenizi anlatan time lapse videosunu herkes izler. Bunu lehinize kullanın.

Güvenlik kameraları ve profesyonellik konusuna tekrar döneceğim.

Uygun fiyatlı diye güvenlik kameralarına yönelmek sizi işe yaramaz görüntülerle karşı karşıya bırakır. Pek çok firma hem time lapse yaptırayım, hem de koyduğumuz kameraları güvenlik için kullanayım düşüncesiyle hareket eder. Bu büyük bir yanıldığıdır ve bunun pek çok kötü örneği vardır. İsmini vermek istemediğim bir müşterim profesyonel destek yerine time lapse konusunu güvenlik kamerası ile çözmek istedi. Projesi sona erdiğinde binlerce görüntü ile beni arayarak “bu görüntülerden bir video hazırlayabilir miyiz” diye sordu. Görüntüleri talep ettiğimde, kullanılan kameraların güvenlik nedeniyle sürekli hareket ettirildiğine şahit oldum. Dolayısıyla üzülerek “bu görüntülerden bir video oluşturmak mümkün değil” cevabını vermek zorunda kaldım. Ucuz olsun diye bir yatırım yapılmıştı fakat gerçekten dünyanın önemli projelerinden biri olan projeye ait bir time lapse videosu oluşturulamamıştı.

Dijital video oluşturmada en önemli faktör, sensör büyüklüğü ve kalitesidir. Kimse çıkıp sensörü küçücük olan bir güvenlik kamerasının, büyük sensörlü profesyonel DSLR fotoğraf makinesi kalitesinde görüntü oluşturduğunu iddia edemez. Eğer öyle olsaydı fotoğrafçılıktan para kazanan pek çok insan yanında DSLR yerine güvenlik kamerası taşırdı. Bu oyuna gelmeyin! Siz profesyonel bir iş yapıyorsanız, aldığınız destek de profesyonel olmalı. Nasıl ki şirketinize tanıtım filmi çekerken, çekip ekipmanlarını alıp videoyu hazırlamak yerine, profesyonel bir ajanstan destek alıyorsanız bu konuda da bir profesyonelle çalışın.

Profesyonellik demişken biraz da bu konuda bir şeyler yazayım.

İnsanların çoğu time lapse işini bir inşaat işi zannetmekte. Oysa ki time lapse işi bir fotoğrafçılık ve prodüksiyon işidir. Sizin derdinizi anlayacak olan bir şantiye çalışanı, bir inşaat mühendisi olamaz. Gözü iyiyi gören, görsel algısını maksimum derecede geliştirmiş birilerine ihtiyacınız var. Tercihinizi bu yönde yapmak size hem para hem de zaman kazandıracaktır. Dolayısıyla bu konuda da uyanık olun. Ayrıca sizi ilgilendiren konu sonuç videonun kalitesi olmalıdır. Bazı uyanıklar, sistemlerimiz şöyle çalışıyor, böyle çalışıyor, şu kadar aralıkla çekip, şu kadar sürede fotoğraf gönderiyor gibi şeylerle kendini pazarlamaya çalışır. Bu sizi ilgilendiren bir konu değildir. Dediğim gibi sonuç videoya odaklanın. İşin profesyoneli nerede ne kullanması gerektiğini zaten bilir. Bu gibi detaylarla kafanızı yorup, cebinizdeki paraya göz dikiyormuş gibi davranmaz.

Diyelim ki bir ayakkabı üreticisisiniz ve bir tanıtım filmine ihtiyacınız var. Gidip filminizi bir ayakkabıcıya çektirmezsiniz herhalde. Sizinle aynı kafadan olduğunu vurgulayıp, sizi en iyi anlayacağının kendisi olduğunu söyleyenlerden uzak durun.

Peki ne yapacaksınız?

Yapacağınız şey açık ve net ortada. İşin profesyonelleriyle çalışıp, güvenlik kamerası ve benzeri ürünleri size sunanlardan, sistemlerinin nasıl çalıştığını ballandıra ballandıra anlatanlardan uzak duracaksınız. Ve tabi ki kesinlikle bir fotoğrafçı ile çalışmalısınız.

Senelerdir hem fotoğrafçılık hem de time lapse konusunda bilgi ve iş üreten biriyim. Sektörde kimin ne işleri nasıl mahvettiğini de gördüm. Bizimle çalışmasanız bile en azından bilgi almak için beni aramaktan çekinmeyin.

Tolga AKBAŞ

İKM Prodüksiyon Genel Müdürü

ikmproduksiyon.com.tr

0535 893 43 26

 

 

 

 
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın