Yenikapı kruvaziyer limanı projesi

Geçtiğimiz günlerde yapılacağı açıklanan Yenikapı kruvaziyer limanı için anlaşmalar tamamlanmak üzere. Önümüzdeki yıl ihalesinin yapılıp kısa sürede hizmete alınacağı bilinen liman, turizm sektörü için oldukça yararlı olacağı düşünülüyor. Yenikapı kruvaziyer limanı projesi için hedeflenen turist sayısı ise 3 milyon. yenikapı kruvaziyer limanı ile 3 milyon turist 1 evdenhaberler

İstanbul Yenikapı kruvaziyer limanı projesi ile hedef 3 milyon turist

Yenikapı kruvaziyer limanı projesi yapımının gündeme gelmesi küresel alanda kruvaziyer işletmeciliği yapan firmaların talep etmesiyle olmuş. Yenikapı’ya kruvaziyer liman yapımını talep eden firmalar, buraya 3 milyon kruvaziyer turist getirme fırsatlarının olduğunu belirtmişler. Bu da İstanbul’un turizm potansiyelini gösteriyor. Söz konusu proje için çalışmalar ise tamamlanmak üzere. İstanbul’un kruvaziyer limanına ihtiyacı olduğu ve bu yüzden projeyi hızlı bir şekilde hayata geçirilmesi hedefleniyor.

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Proje kapsamımda 3 bin metrelik rıhtım inşa edilecek. Ayrıca 8 kruvaziyer gemi için iki yanaşma yeri yapılacak. Gemiler 30 bin metrekarelik yolcu salonu, 120 bin metrekarelik dolguyla aynı anda burada 500 yat kapasiteli deniz terminali oluşturulacağı gelen bilgiler arasında.

Türkiye’de limanlar, kruvaziyer gemileri için çok müsait değil bu yüzden hem liman işletmeciliği hem de liman kapasitesi açısından gerekli çalışmalar yapılmaya başlandı. Yenikapı kruvaziyer limanı projesi , önümüzdeki yıl içinde ihalesini tamamlanıp, kısa sürede hizmete almayı planlanıyor.

Kruvaziyer limanı ne demek

Kruvaziyer limanı için organize turlar ile seyahat eden kişilerin taşıdığı yolcu gemilerinin yanaşabileceği büyük yolcu limanları diyebiliriz. Bu limanlarda günün teknolojisine uygun olarak her şey düşünülmüş. Şöyle ki; turizm amaçlı yeme-içme tesisleri, alışveriş merkezleri, haberleşme ve ulaştırmaya yönelik üniteler, danışma, banka hizmetleri, konaklama üniteleri, ofis binaları gibi. Bu gemiler binlerce yolcu alma kapasitesine sahip. Yani yüzen otel desek yanlış olmaz. Yanaştığı limanlardan gemideki turistleri bölgedeki turistik yerlere götüren bu gemilerdeki turlar için daha çok gelir düzeyi yüksek kesime hitap ettiği biliniyor. Bu yüzden kruvaziyer turizmi gelir açısından büyük bir öneme sahip. Ayrıca, kruvaziyer turizmi yolcularla ilgili gümrüklü alan hizmetlerinin görüldüğü, ülke tanıtımı ve imajını üst seviyeye çıkarabilecek bir turizm.

Kübra Baloğlu / Evden Haberler

 Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*