Yeni tapu senetleri çıktı, eski tapu senetleri değiştirilecek mi?

Dijital tapu senetleri bugün Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un açılış konuşmasını yaptığı “Tapuda Dijital Dönem Tanıtım Toplantısı” kapsamında tanıtıldı. QR kodlu yeni tapular ile ilgili vatandaşlar “tapular değiştirilecek mi?” sorusunun yanıtını aramaya başladı. Peki, eski tapu senetleri ne olacak? Tüm detaylar sizin için derlediğimiz haberimizde…

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Yeni tapu senetleri çıktı, eski tapu senetleri değiştirilecek mi?

Dijital tapuya nasıl başvurulur?

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Tapuda Dijital Dönem Tanıtım Toplantısı’nda konuştu. Yaplan toplantı ile Türkiye’de dijital tapu dönemi resmen başlamış oldu. Eski tapular ne olacak? Sorusu ise vatandaşların gündeminde.

Eski tapularını değiştirmek isteyen vatandaşlar, taşınmazın bağlı bulunduğu belediye içerisinde yer alan Tapu Dairesi’nde kimlik belgeleri ve tapuları ile beraber ziyaret ederek yeni dijital tapularını çıkarabilecek. Yeni tapu almaya giden kişilerden kimlik belgesinin yanı sıra iki adet vesikalık fotoğraf ve “Emlak vergisi borcu yoktur.” yazısı da istenecek.

Eski tapuların değiştirilmesi zorunlu mu?

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Tabi ki mevcut tapu senetlerimiz halen geçerli ancak tapularını yenilemek isteyen vatandaşlarımız da tapu müdürlüklerimize gittiği zaman tapu senetlerini değiştirebiliyorlar” diyerek böyle bir zorunluluk bulunmadığını söyledi.

Peki yeni tapuların avantajları neler?

Yeni tapular hakkında açıklama yapan Kurum, yeni tapu senetlerinde QR kod bulunacağını söyledi. Bakan Kurum, “Diğer önemli özellik QR kodlu olması. Tapu senetlerinin üzerinde QR kodu bulunuyor. Bu QR kodunu cep telefonunuza okuttuğunuz zaman bizim Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğümüzün TAKBİS sistemine giriyorsunuz ve maliki olduğu arsa, konut, alışveriş merkezi neyse bu taşınmazla ilgili bilgileri üzerine tıklayıp görebiliyorsunuz. Adası, parseli, ilçesi, metrekaresi, tapu alanı neyse burada detaylı bir şekilde görüyoruz. Peki bu gayrimenkule gitmek istiyorsak da burada ‘rota’ kısmına tıkladığımızda navigasyonla gideceğimiz gayrimenkule bizi  yönlendirebiliyor. Bu açıdan da baktığımızda hayatımızı kolaylaştıracak, ne aldığımızı, nerede olduğunu öğrenebileceğimiz önemli bir değişiklik olarak karşımıza çıkıyor” dedi.

Burak ERK / Evden HaberlerBu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*