Yeni AKM Binası ne zaman açılacak?

30 Mayıs 2018’de tamamının yıkımı gerçekleşen Taksim’in sembollerinden biri olan AKM binası, opera binasına dönüştürülecek. Yeni AKM binası ne zaman açılacak? Konu ile ilgili, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Ocak ayı itibariyle yer teslimi ve devirleri tamamlanacak.” dedi. İşte tüm detaylarıyla İstanbul’un yeni sembollerinden birisi olması beklenen Yeni AKM Binası projesi…

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Yeni AKM binası ne zaman yapılacak?

Yeni AKM binası ne zaman yapılacak?

Proje hakkında önemli açıklamalarda bulunan Kültür ve Turizm bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Ocak ayından itibaren yer teslimi ve devirleri tamamlanacak. Şubat ayında temelini atacağız” ifadelerini kullandı.

Yeni AKM binası ne zaman bitecek?

2019 yılı Şubat ayında inşasına başlanacak olan Yeni AKM binası, 2 yıl gibi bir sürede açılması için hedef konulduğunu ifade eden Kültür ve Turizm Bakanı, “2 yıl gibi kısa süreli bir hedef koyuyoruz. Şubat ayından sonra 2 yıl içinde de Atatürk Kültür Merkezi’ni hizmete almayı planlıyoruz” dedi. Projenin 2021 yılı Şubat ayında bitmesi öngörülüyor.

Yeni AKM binası ihale tarihi ne zaman olacak?

İhale gündeminin 9 Kasım’da açıklanacağını belirten Bakan Ersoy, Aralık ayı içerisinde ihaleyi kazanan firma ile sözleşmenin imzalanacağını duyurdu.

Projenin tanıtımı 6 kasım 2017’de gerçekleşmişti

İstanbul’un sembolü haline gelmiş Yeni AKM binası projesinin tanıtımı 6 Kasım 2017 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilmişti. Projenin ilk aşaması olan “yıkım” çalışması 2018 yılının Şubat ayında başlamış, Mayıs ayında da tamamlanmıştı.

Yeni AKM binasının içinde neler olacak?

Tek bir binadan ziyade, büyük bir kompleks şeklinde inşaatı gerçekleşecek olan Yeni AKM Binası’nı, Hayati Tabanlıoğlu’nun oğlu, Murat Tabanlıoğlu tasarladı.

Yeni binanın en önemli özelliği opera salonunun olması. Mevcut 1300 kişilik olan opera salonunun kapasitesi 2500 kişiye çıkartılacak. Salonun öne çıkan özelliğinden birisi de doğal bir akustik ortamı olması.

Taksim’de bulunan Yeni AKM Binası’nda 800 kişilik tiyatro salonu, 1000 kişilik konferans salonu, 250 kişilik oda tiyatrosu, 285 kişilik sinema salonu, kütüphane ve sergi salonu da yer alacak.

Binanın yan fonksiyonu olarak değerlendirilecek dükkanlar, kafeler ve restoranlar daha etkin hizmet verebilecek şekilde tasarlanacak. Bağımsız birer mekan statüsünde olacak üniteler, sokak seviyesinde olacak.

Projenin yapımında ve iç malzemesinde Türk malı ürünler kullanılacak.

Yeni AKM Binası Projesi’nde ayrıca 885 araç kapasiteli otopark bulunuyor.

AKM’nin tarihçesi

70 yıllık bir geçmişe sahip olan Taksim’in sembolü haline gelmiş Atatürk Kültür Merkezi, ilk olarak 1946 yılında “Opera Binası” olarak tasarlandı. AKM binasının ilk ismi İstanbul Kültür Sarayı idi.

Opera binasının ilk temeli 29 Ekim 1946’da atıldı. Dönemin İstanbul Valisi ve Belediye Başkanı Lütfü Kırdar, temel atma töreninde projenin 8 milyon liraya mal olacağını söylemiş 1953 yılında açılacağını ifade etmişti. Bu gideri ise belediyenin karşılaması öngörülmüştü. Belediyenin bütçesi yetmeyeceği anlaşıldı ve 1953 yılında inşaatı Hazine’ye devredildi.

Mimarlığını August Perret’ın yürüttüğü proje İstanbul Kültür Sarayı ismiyle 1969 yılında açıldı. 1970 yılında bir oyun sırasında çıkan yangın sonucu kullanılamaz hale geldi. Onarımların ardından 1977 yılında tekrar sanatseverlerle buluştu. Koruma kurulu kararıyla binanın bulunduğu alan 1993 yılında “kentsel sit alanı” ilan edildi. Bina ise 1999 yılında “korunması gerekli kültür varlığı” olarak tescil edildi.

Burak ERK / Evden HaberlerBu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*