Yasa onaylandı! Bundan sonra bisiklet yolu ve parkı zorunlu olacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Çevre Kanunu ve bazı kanunlarda değişiklik yapıldığına ilişkin açıklamalarda bulundu. Bu kanun tekliflerinin TBMM Çevre Komisyonu tarafından onaylandığını ifade etti. Yeni kanun tasarısında ne gibi değişiklikler var? Bisiklet yolu ve parkı olacak mı? Plastik poşet kanunu onaylandı mı? Tüm detaylar haberimizde…

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Yasa onaylandı! Bundan sonra bisiklet yolu ve parkı zorunlu olacak

Yasa onaylandı! Bundan sonra bisiklet yolu ve parkı zorunlu olacak

Çevre Kanunu ve Bazı kanunlarda yapılan değişikliğe ait kanun teklifi, TBMM Çevre Komisyonu tarafından kabul edilerek uygulamaya alındı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Resmi Twitter hesabından şu açıklamalara yer verdi. “Plastik poşetlerin ücretli olması, bisiklet yollarının zorunlu hale gelmesi, kentsel dönüşüm ve yapı müteahhitlerine çeşitli kriterler getirilmesi gibi çok sayıda düzenleme içeren tasarı TBMM Çevre Komisyonu’ndan geçti. Devletimiz ve Milletimize hayırlı olsun.”

Yeni imar uygulamasında bisiklet yolu ve parkı zorunlu hale getirilecek

Bakan Murat Kurum resmi twitter hesabından yaptığı açıklamalarda “Yeni imar uygulamalarında bisiklet yolları ile bisiklet park istasyonlarını zorunlu hale getiriliyor. Arazinin şartlarından dolayı bisiklet yolları veya park istasyonları yapılmayan yerlerde ise yaya yollarının yapılmasına olanak sağlıyoruz” dedi. Bisiklet yolu ve parkı uygulamasına geçilmesine Bakan Kurum oldukça önem veriyor.

Plastik poşet yasası da kabul edildi

Halk arasında “naylon poşet yasası olarak anılan ve bundan sonra marketlerde poşetlerin paralı satılmasını sağlayacak kanun teklifi de meclisten geçti. Bakan Murat Kurum resmi hesabından yaptığı açıklamada “Yeni yasa teklifi ile daha temiz bir çevre için 1 Ocak 2019’dan itibaren naylon poşetler ücretli olacak. Ambalajlara depozito uygulaması zorunlu hale gelecek. Böylece ambalaj atıklarının doğaya bırakılmasının önüne geçilmiş olacak.” dedi.

Marketlerde poşet paralı olacak

Kanun teklifi mecliste onaylandı. Bu durumda 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren marketlerdeki poşetler ücretli olarak alışveriş yapan kişilere verilecek. Uygulamanın amacı çevrede yok edilmesi çok uzun yıllar alan naylon poşet kullanımını azaltma olarak açıklanıyor. Ancak vatandaş alışveriş yaparken bu zorunluluk nedeni ile sıkıntı çekecek gibi gözüküyor. Yılbaşından sonra marketlerdeki poşetlere para vermek istemeyen kişiler, alışverişe giderken yanlarında poşet götürmeleri gerekiyor.

Naylon poşet fiyatları kaç lira olacak

Marketlerdeki naylon poşet fiyatları 25 kuruş ile 50 kuruş arasında değişken bir ücret talep edilecek. Küçük alışveriş yapan kişileri rahatsız etmeyecek olsa da birden fazla poşet kullanımında bu fiyat katlanacak. Toplu alışveriş yapan kişiler için bu tutar maalesef sorun olacak gibi gözüküyor.

Kişi başı 440 adet naylon poşet

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yaptığı açıklamaya göre, “Şu an için kişi başı 440 adet olan ve 100 senede toprağa karışabilen plastik poşet kullanımını 2019 yılı sonu itibariyle 90 adete, 2025 yılı sonu itibariyle de 0 adete düşüreceğiz. Yıllık poşet kullanımımızı süreç içerisinde çok daha fazla azaltacağız” dedi.

Burak ERK / Evden HaberlerBu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*